GRUDZIEŃ 2023
Wyciąg z działalności pozalekcyjnej
Ciekawa lekcja przyrody w klasie 1d
23 listopada klasa 1d miała ciekawą lekcję przyrody pt. "Jesienna pogoda". Rozmawialiśmy na temat składników pogody, zjawisk atmosferycznych, jesiennej pogody oraz jesiennego ubioru.
Uczniowie przynieśli do szkoły płaszcze przeciwdeszczowe oraz kalosze a także parasole. Podczas pogadanki parę osób zaprezentowało nam jesienny ubiór, stosowny do warunków jesiennej aury. Obejrzeliśmy krótki film o porach roku i poznaliśmy składniki pogody: temperaturę, zachmurzenie, opady, wiatr i ciśnienie atmosferyczne.
Następnie uczniowie mieli za zadanie zrealizować kartę pracy, w której należało dobrać odpowiedni strój stosowny do pory roku. Wypełnione ćwiczenie zostało wklejone do zeszytu.
Parasol z kropelkami deszczu, którego elementy wycinaliśmy a następnie układaliśmy na szablonie i przyklejaliśmy kropelki deszczu był uwieńczeniem zajęć. Na koniec cała klasa otrzymała zlecenie obserwacji pogody przez 5 dni aby wiedza, którą dziś przyswajaliśmy została w pamięci na dłużej.
Andżelika Jończyk
1
Warsztaty plastyczne pt. Pumpkin day
W dniu 30 października klasy 2b oraz 3b uczestniczyły w ciekawych warsztatach pt."Pumpkin day" podczas których nauczyły się jak stworzyć dynię z kolorowych papierów oraz rolki. Zabawy było mnóstwo !!! Zapraszam do fotorelacji
Agnieszka Cytlau
1
Laboratoria Przyszłości - listopad 2023
W pracowni Św. Mikołaja -
TWORZY SIĘ... ⛄☃️❄️🎄🎄🎁🎁
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci
Zabawa Andrzejkowa klas 1-3
Andrzejki to zabawy czas, niech magia i wróżba - królują wśród nas....
Warsztaty muzealne „Spotkaliśmy się w Słupsku – Słupscy osadnicy to my”
W dniu 9 listopada 2023r. klasa III d z wychowawczynią Mariolą Dudek i mamą Weroniki Jurgiel wybrała się do Białego Spichlerza w Słupsku na warsztaty muzealne. Na piątym piętrze muzeum spotkaliśmy się z panią przewodnik, która opowiedziała nam o wojennych losach osadników polskich, którzy przybyli na Pomorze w 1945 roku. Następnie mogliśmy zobaczyć 80 - letnią flagę Polski przerobioną ze starej poniemieckiej flagi. Do tej pory widoczne są ślady po hitlerowskiej swastyce. Usłyszeliśmy o codziennym życiu rodzin polskich i niemieckich zamieszkujących Słupsk i obejrzeliśmy pamiątki, zdjęcia i dokumenty z dawnych czasów. Mieliśmy okazję odegrać scenki z wykorzystaniem kukiełek o trudnym losie osadników. Zagraliśmy także w grę na dużej planszy, która związana była z historią Słupska. Na koniec spotkania wysłuchaliśmy historii mieszkanek Słupska o ich doświadczeniach powojennych. Wycieczka do Białego Spichlerza bardzo mi się podobała, ponieważ mogliśmy dowiedzieć się o wyjątkowych losach mieszkańców tych ziem. Nabraliśmy szacunku dla ich trudnego życia w powojennym Słupsku.
Helenka Niezabitowska
Uczennica klasy 3 d
10
Dzień Jeża - 10 listopada
Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu najeżyć. Ale nie tylko najeżanie łączy nas z jeżami. Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
Obydwa występujące w Polsce gatunki jeży: jeż wschodnioeuropejski i jeż zachodnioeuropejski objęte są ścisłą ochroną gatunkową. „Głównym zagrożeniem jest ruch kołowy na drogach. Jeże ze względu na aktywność zmierzchowo – nocną oraz strategię obronną, polegającą na zwijaniu ciała w kulkę, przy kontakcie z samochodami są skazane na pewną śmierć. Jeż jest niewątpliwie najczęściej ginącym na drogach dzikim gatunkiem ssaka. Niewielka prędkość i rozwaga kierowców mogłyby pomóc wielu jeżom uniknąć śmierci na drogach. (…)
Kolejnym zagrożeniem są zanieczyszczenia, w postaci pospolitych śmieci, takich jak puszki czy szklane butelki, których ostre brzegi mogą być przyczyną ran na ciele jeża. Oprócz zagrożeń bezpośrednio uderzających w jeże nie można zapomnieć o tych pośrednich – pestycydach oraz wszelkich truciznach – działających przeciwko owadom, ślimakom, jak i szczurom. Mimo dużej odporności na niektóre substancje, udowodniono, iż jeże padają ofiarą trutek na szczury. Nie możemy zapomnieć również o naszych czworonożnych pupilach – psach. Puszczanie psa luzem w miejskim parku lub lesie jest zachowaniem nieodpowiedzialnym ze strony opiekuna i bywa, że kończy się rozszarpaniem lub dotkliwym skaleczeniem jeża”.
Agnieszka Tomalka-Sadownik „Jeż – zagrożenia oraz metody czynnej ochrony”, [w:] Ekonatura, grudzień 2009 r
Co możemy zrobić dla jeży?
1. Wspieraj organizacje niosące pomoc jeżom.
2.Reaguj, gdy widzisz zwierzę w potrzebie.
3.Zostaw przejście pod ogrodzeniem.
4. Zostaw liście w swoim ogrodzie.
5.Wystaw latem miseczkę z wodą.
6.Zwracaj uwagę na drodze.
7.Nie pal gałęzi i liści.
8.Nie używaj trutek.
9.Dokarmiaj jeże.
Zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat sympatycznych kolczastych kuleczek.
dzien-jeza-gazetka-n5dkvx.pdf
Dzień Jeża stał się inspiracją do stworzenia wielu ciekawych prac plastycznych. W naszej galerii można podziwiać prace indywidulane uczniów klas 1- 3 oraz prace wykonane przez całą klasę na zajęciach plastyczno-technicznych. Niektóre prace tworzą stałą ekspozycję w salach lekcyjnych. Wszystkie znajdują się w fotogalerii.
Klub Małego Ekologa
Monika Sokołowska
Marika Duchnowska
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF została dodana do albumu fotograficznego
14
Jesienne zajęcia świetlicowe
Nowa galeria Jesienne zajęcia świetlicowe została dodana do albumu fotograficznego
12
Dzień tolerancji
Nowa galeria Dzień tolerancji została dodana do albumu fotograficznego
8
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie