• 31 maja - Dzień Bociana Białego
        • 31 maja - Dzień Bociana Białego

        • 09.06.2024 01:21
        • Bocian biały – najbardziej polski z polskich ptaków, prawdopodobnie bardziej kojarzony z Polską niż orzeł, którego w przeciwieństwie do bociana bardzo trudno zobaczyć w naturze. Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem. Bocian przynosi wiosnę, dzieci i szczęście. Pojawia się w książeczkach dla najmłodszych dzieci, a jego gniazda napotykamy przejeżdżając przez wsie, a mimo to nie wiemy o nich zbyt dużo.

          Jeśli macie ochotę zgłębiać swoją wiedzę na temat życia bocianów zachęcamy do pobrania materiałów edukacyjnych: 
          pakiet-05-31-Dzien-Bociana-Bialego.pdf
          Poniżej prace plastyczne uczniów z bocianem w roli głównej oraz fotografie wykonane przez Witolda Golika z kl. 2 d, Lilianę Maciejewską z kl. 1 d.

          Monika Sokołowska
          Marika Duchnowska
        • więcej
        • Światowy Dzień Pszczół
        • Światowy Dzień Pszczół

        • 21.05.2024 05:52
        • Światowy Dzień Pszczół

          20 maja Klub Małego Ekologa zaprosił chętne dzieci na warsztaty plastyczne z pszczołami w roli głównej. Uczniowie wykonali pszczoły z kolorowego papieru, następnie umieścili je na miodowym tle. 

          Była to również doskonała okazja do zwiększenia świadomości ekologicznej uczniów. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego ich ochrona jest ważna dla naszego środowiska.

           Na zakończenie warsztatów dla wszystkich uczestników czekał pyszny miodek.

          Klub Małego Ekologa 

          Monika Sokołowska 

          Marika Duchnowska 






          ​​​​​

        • więcej
        • Quest - szlakiem słupskich ciekawostek przyrodniczych
        • Quest - szlakiem słupskich ciekawostek przyrodniczych

        • 13.05.2024 18:19
        • ,,Rzeka Słupia - chluba nasza,
          na wędrówkę Cię zaprasza.
          Czy jesteś z daeka, czy pochodzisz stąd,
          wyruszaj dziś śmiało Słupią pod prąd..."


          Klub Małego Ekologa z okazji Dnia Ziemi zaproponował uczniom Quest przyrodniczy. Niestety w kwietniu kapyśna pogoda nie sprzyjała wędrówkom. Klasa 1 d podjęła wyzwanie w maju i  z przyjemnością zaliczyła to zadanie. Zgodnie z otrzymana mapką start rozpoczęlismy w Parku Powstańców Warszawskich, gdzie naszym zadaniem było odnalezienie pomnika przyrody - drzewa o nazwie ploton klonolistny . Po tym zadaniu wyruszyliśmy dalej mijając Starostwo Powiatowe, Most Kowalski, okolice Muzeum Książąt Pomorskich. Quest zakończyliśmy przy kaplicy św. Jerzego. 
          Po ciężkiej wyprawie czekał na nas deser w Górze Lodowej.
          Było to bardzo przyjemne zadanie:))

          Monika Sokołowska
          Klub Małego Ekologa


           
        • więcej
        • 18 marca Światowy Dzień Recyklingu
        • 18 marca Światowy Dzień Recyklingu

        • 25.03.2024 16:19
        • Światowy dzień recyklingu obchodzony jest corocznie 18 marca i ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat ważności recyklingu dla ochrony środowiska naturalnego.
          Recykling to proces przetwarzania odpadów na nowe produkty, zamiast pozostawiania ich na składowiskach lub spalania. Aby zacząć przetwarzać musimy wiedzieć jak segregować...

          Uczniowie klasy 2d oraz Liliana Maciejewska z klasy 1 d wykonali plakaty promujące prawidłową segregację odpadów.


          ​​​​​Monika Sokołowska
          Marika Duchnowska 
        • więcej
        • 18 lutego - Dzień Baterii
        • 18 lutego - Dzień Baterii

        • 16.02.2024 21:25
        • 18 lutego obchodzimy Dzień Baterii.
          Dzięki nim korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: budzimy się dzięki budzikowi, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, łapiemy za kamerę lub robimy zdjęcia aparatem fotograficznym i przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu. Dla zmarzluchów sklepy oferują nawet podgrzewane na baterie skarpety, a dla niektórych baterie umożliwiają pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca, przyczyniając się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa zdrowotnego.
          Mówiąc o początkach elektrycznej baterii, zazwyczaj wymienia się dwóch naukowców. Włoski lekarz i fizyk Luigi Galvani, badając anatomię żaby, jako pierwszy zauważył, że dotknięcie jej dwoma różnymi metalami powoduje skurcze kończyny płaza. Doszedł do wniosku, że za wyładowanie jest odpowiedzialna „elektryczność zwierzęca”. Współczesny Galvaniemu Alessandro Volta, również włoski fizyk i wynalazca, był nie do końca przekonany do teorii kolegi. Uważał, że to nie tkanka zwierzęca jest odpowiedzialna za napięcie elektryczne, tylko zetknięcie dwóch metali, mosiądzu i żelaza w wilgotnym środowisku. W 1800 roku udało mu się zaprojektować pierwsze ogniwo, wytwarzające prąd elektryczny poprzez umieszczenie dwóch płytek metalowych.  Nie wiadomo do końca, kto był inicjatorem święta baterii i gdzie po raz pierwszy się odbyło, ale uważa się, że jego data jest nieprzypadkowa. 18 lutego 1745 roku bowiem urodził się sam pan Volta, którego badania nad napięciem elektrycznym przyczyniły się do skoku cywilizacyjnego kolejnych pokoleń.
          Współcześnie, w zależności od materiałów użytych do budowy baterii, mamy do wyboru cały ich wachlarz. Poza bateriami AA, znanymi jako „paluszki”, warto wymienić m.in. baterie litowe, baterie termoelektryczne, słoneczne i baterie wielokrotnego ładowania, czyli akumulatory.  Ze względu na trujące właściwości składników, zużyte baterie muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane.  Niewłaściwie składowane baterie, potrafią dotkliwie skazić otoczenie metalami ciężkimi. Na przykład, płaska bateria zegarowa może zanieczyścić od 5 do 50 tysięcy litrów wody. Poza tym, kopalnie minerałów, potrzebnych do produkcji baterii i innych części sprzętów elektronicznych, wiążą się z ogromnymi kosztami ekologicznymi.
          Żeby jednak korzystać z baterii ekologicznie i ekonomicznie, warto wybrać te, których użyjemy wielokrotnie – akumulatory ze stacją ładującą. Zniknie potrzeba kupowania kolejnych paluszków, a i wygenerujemy o wiele mniej kłopotliwych odpadów. 
           

          Podejmij wyzwanie:

          • Ponieważ baterie pozwoliły nam „uwolnić się” od stałego źródła zasilania, policz, ile razy w ciągu jednego dnia masz okazję skorzystać ze sprzętu na baterię. Postaraj się uwzględnić nie tylko własne przedmioty, ale i urządzenia w przestrzeni publicznej. Zastanów się, które urządzenia możesz zasilać akumulatorami zamiast bateriami i zaplanuj wymianę po wyczerpaniu baterii.

          • Poszukaj w domu niedziałających baterii i oddaj do punktu elektrośmieci wraz z zepsutym sprzętem elektrycznym czy przerwanymi kablami. Nigdy ich nie wyrzucaj do zwykłego kosza na śmieci.

          Akcja w naszym mieście! Zapuszkuj baterie!

          Miasto Słupsk, mając na uwadze promowanie selektywnej zbiórki baterii, wspólnie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Słupsku, będzie obchodzić Dzień Baterii w dniu 19 lutego 2024 roku. W tym dniu na stoisku ustawionym w ratuszu naprzeciw wejścia głównego przygotowane będą specjalne pojemniki do gromadzenia zużytych baterii w domu, które mogą otrzymać mieszkańcy Słupska w zamian za 20 sztuk zużytych baterii.

          Gdzie wyrzucać baterie?
          Mieszkańcy Miasta Słupska mogą tego typu odpady przekazać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) zlokalizowanych przy ul. Bałtyckiej 11A oraz Szczecińskiej 112 w Słupsku.
           

        • więcej