• Pietruszkowy, a może szczypiorkowy zawrót głowy?
        • Pietruszkowy, a może szczypiorkowy zawrót głowy?

        • 25.04.2023 17:51
        •  Wraz z nadejściem wiosny klasa II c oraz Oddział Przedszkolny dołączyły do akcji Pietruszkowy  zawrót głowy. Chętne klasy mogły założyć ogródki na  parapecie swojej sali.  
          Zdecydowanym faworytem został szczypiorek, a właściwie cebulka dymka, w dalszej kolejności rzeżucha oraz fasola.
          Angażując się w tą akcję, dzieci miały okazję przeobrazić się w ogrodników. Przez kolejne dni dzieci  podlewały i obserwowały jak zmienia się roślinka.





          Monika Sokołowska
           
        • więcej
        • Światowy Dzień Wody
        • Światowy Dzień Wody

        • 05.04.2023 16:26
        • Światowy Dzień Wody

          Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992r. Na dzień obchodów wybrano datę 22 marca. Od 1993r.  Światowy Dzień Wody corocznie obchodzony jest pod innym hasłem.

          Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian zmierzających do  rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją, a ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania w tym zakresie.
          Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. Dostęp do czystej wody jest luksusem w krajach borykających się z biedą, skutkami konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych.
          Woda jest niezbędna do życia człowieka. Od jej dostępności i czystości zależy zdrowe i godne życie. Bez wody trudno przygotować posiłek, zadbać o higienę własną i gospodarstwa domowego. Ogromne ilości wody są zużywane każdego dnia w naszych domach jak również w rolnictwie i przemyśle. Uprawy rolne, zwłaszcza w rejonach o ciepłym klimacie, wymagają nawadniania. Hodowla zwierząt, generuje jeszcze większe zapotrzebowanie na wodę.

          Każdy z nas ma wpływ, czasem minimalny, ale jednak istotny, na rozsądne gospodarowanie wodą. My wszyscy -  każda rodzina, szkoła i społeczność, pracownicy fabryk i urzędów możemy wpływać na zachowanie dobrej jakości i czystości zasobów wodnych, zmieniając sposób, w jaki korzystamy, konsumujemy  i zarządzamy wodą w swoim życiu.

          Warto, abyśmy wszyscy uświadomili sobie, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, by nie nastał nigdy taki dzień, w którym nie popłynie ona z naszego kranu.

          Uczniowie z klasy 2b, 2c oraz 2d przyłączyli się do akcji i wykonali plakaty na temat ,,Woda naszym największym skarbem". Niech te plakaty będą inspiracją do rozmów na temat oszczędzania wody i jej ochrony przed zanieczyszczeniami. 

          Zapraszam do galerii zdjęć z pracami uczniów oraz do oglądania filmu i prezentacji.

          https://youtu.be/_yxt_rK0tOc
          swiatowy-dzien-wody-gazetka-7fzejg.pdf
          Szkolny Klub Wiewiórka
          Monika Sokołowska

           
        • więcej
        • 21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny
        • 21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny

        • 18.03.2023 22:53
        • Kalendarzowy początek wiosny przypada każdego roku 21 marca. W 2023 roku będzie to wtorek. Choć kalendarzowa i astronomiczna pora roku wiosny często się pokrywają, nie zawsze przypadają w tym samym dniu. 21 marca jest datą umowną rozpoczęcia wiosny. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie, kiedy długość dnia jest równa długości nocy. W 2023 roku przypada to na 20 marca o godzinie 22:24.
          • Jedną z pierwszych oznak przedwiośnia jest kwitnienie olszy czarnej, leszczyny i przebiśniegów. Znacząco wydłuża się też dzień.
          • W marcu przylatują ptaki, pojawiają pierwsze owady i wiosenne kwiaty.
          • Dzień wydłuża się o 2 godziny! Około 20 marca następuje zrównanie dnia z nocą.
          • Przez resztki śniegu przebijają się przebiśniegi, zakwitają też zawilce, przylaszczki. W górach polany pokrywają się kwitnącymi krokusami. Kwitną pierwsze krzewy: leszczyna, dereń, wawrzynek wilcze łyko oraz drzewa: topole, wiązy, olsza czarna. Kwiaty pojawiają się przed liśćmi.
          •  Przylatują pierwsze ptaki. Są to skowronki, zięby, szpaki, pliszki siwe, kopciuszki, bociany. Ale za prawdziwego zwiastuna wiosny w ptasim świecie uważa się żurawia.
           

          Ze snu budzi się żaba trawna

          W połowie marca, gdy utrzymują się cieplejsze dni, żaba rozpoczyna gody. Nie przerywa ich nawet wtedy, gdy silnie obniży się temperatura.

          • Gdy przez dłuższy czas utrzymują się ciepłe i słoneczne dni, można dostrzec biedronki, charakterystyczne czerwono-czarne kowale bezskrzydłe 
          • Ożywiają się ssaki

            Łączą się w pary króliki, zające, wiewiórki. Trwają gody wilków, żbików, kun. Łosie i jelenie zrzucają stare poroża, w miejsce którego zaczynają im odrastać nowe. 

            Zapraszam do oglądania wiosennej prezentacji

           
        • więcej
        • Dzień Bezpiecznego Internetu - 7 lutego
        • Dzień Bezpiecznego Internetu - 7 lutego

        • 07.02.2023 20:23
        • Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 przypada na 7 lutego.
          DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
           

          Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci

          1.Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
          2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
          3.Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
          4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
          5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
          6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, lepiej, żeby nikt obcy nie wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
          7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
          8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć
          9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
          10. Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

          Poniżej link do transmisji konferencji, którą prowadzą specjaliści oraz film edukacyjny . Transmisję online można oglądać na stronie dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet.
           
        • więcej