• Światowy Dzień Wody

• 05.04.2023 16:26
      • Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992r. Na dzień obchodów wybrano datę 22 marca. Od 1993r.  Światowy Dzień Wody corocznie obchodzony jest pod innym hasłem.

Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian zmierzających do  rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją, a ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania w tym zakresie.
        Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. Dostęp do czystej wody jest luksusem w krajach borykających się z biedą, skutkami konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych.
        Woda jest niezbędna do życia człowieka. Od jej dostępności i czystości zależy zdrowe i godne życie. Bez wody trudno przygotować posiłek, zadbać o higienę własną i gospodarstwa domowego. Ogromne ilości wody są zużywane każdego dnia w naszych domach jak również w rolnictwie i przemyśle. Uprawy rolne, zwłaszcza w rejonach o ciepłym klimacie, wymagają nawadniania. Hodowla zwierząt, generuje jeszcze większe zapotrzebowanie na wodę.

Każdy z nas ma wpływ, czasem minimalny, ale jednak istotny, na rozsądne gospodarowanie wodą. My wszyscy -  każda rodzina, szkoła i społeczność, pracownicy fabryk i urzędów możemy wpływać na zachowanie dobrej jakości i czystości zasobów wodnych, zmieniając sposób, w jaki korzystamy, konsumujemy  i zarządzamy wodą w swoim życiu.

Warto, abyśmy wszyscy uświadomili sobie, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać, by nie nastał nigdy taki dzień, w którym nie popłynie ona z naszego kranu.

Uczniowie z klasy 2b, 2c oraz 2d przyłączyli się do akcji i wykonali plakaty na temat ,,Woda naszym największym skarbem". Niech te plakaty będą inspiracją do rozmów na temat oszczędzania wody i jej ochrony przed zanieczyszczeniami.

Zapraszam do galerii zdjęć z pracami uczniów oraz do oglądania filmu i prezentacji.

swiatowy-dzien-wody-gazetka-7fzejg.pdf
        Szkolny Klub Wiewiórka