• Zadbajmy o bezpieczne ferie. Zabawy na śniegu i lodzie.
        • Zadbajmy o bezpieczne ferie. Zabawy na śniegu i lodzie.

        • 08.01.2023 21:25
        • ZASADY BEZPIECZNEGO SPĘDZANIA FERII ZIMOWYCH

          Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. 
          Czasami przez naszą nieuwagę mogą wydarzyć się poważne wypadki takie jak: potrącenie przez samochód, zły kontakt z nieznajomymi, złamania kończyn górnych i dolnych podczas niewłaściwej zabawy na lodowisku.
           

          Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swoich domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

          Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję.

           Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych oraz zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.

           

          Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

          ■ Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój

          ■ W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.

          ■ Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.

          ■ Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.

          ■ Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru.

          ■ Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.

          ■ Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.

          ■ Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.

          ■ Nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.

          ■ Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.

          ■ Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy.

          ■ Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.

          ■ Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

          ■ Zawsze bądź widoczny na drodze dzięki elementom odblaskowym! Zimą szybko zapada zmrok!

          ■ Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!

          ■ Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. POD ŻADNYM POZOREM NIE WCHODŹ na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Jest to niezwykle ryzykowne. Lód na ogół ma zróżnicowaną grubość - inną przy brzegu, inną na rzece i odmienną w przypadku wody stojącej (staw, jezioro). Ciężar człowieka utrzymuje tafla lodu o grubości co najmniej 15 centymetrów. Kilkudniowe, nawet bardzo silne mrozy nie powodują powstania takiej tafli. Ponadto także w grubym lodzie mogą pojawić się szczeliny, które znacznie osłabiają jego wytrzymałość. Człowiekowi, który wpadł do lodowatej wody drętwieją ręce, a później całe ciało. Samemu bardzo trudno wydostać się, dłonie ślizgają się po powierzchni lodu, nie ma się czego złapać. Już po minucie wskutek wyziębienia organizmu można stracić świadomość, po kolejnych kilku minutach – umrzeć. Ratownicy mają bardzo mało czasu.

          Kiedy widzisz, że pod kimś pękł lód:

          ● nie biegnij w kierunku tonącego – lód może załamać się także pod Twoim ciężarem,

          ● wezwij pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub numer straży pożarnej – 998 wołaj też o pomoc tak, by usłyszeli Cię inni ludzie w pobliżu,

          ● staraj się podać tonącemu dostępny w pobliżu przedmiot, za pomocą którego uda się go wyciągnąć na brzeg – związane szaliki, sanki, długą gałąź,

          ● jeśli musisz wejść na lód przy brzegu – czołgaj się lub poruszaj się na czworaka,

          ● po wydobyciu poszkodowanego na brzeg należy jak najszybciej zmienić mu ubranie na suche; jeśli w pobliżu są kierowcy, mogą mieć w apteczce samochodowej foliowy koc termiczny, którym owijamy poszkodowanego srebrną stroną na zewnątrz. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, sprawdź, czy oddycha i w razie potrzeby wykonaj RKO.

          PAMIĘTAJ ! Wejście na lód na zamarzniętym zbiorniku ZAWSZE grozi utonięciem.

          ■ Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcje grypopodobne. Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

          W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi życzymy całej szkolnej społeczności wesołych i bezpiecznych zabaw feryjnych,radosnego i przyjemnego spędzenia czasu z przyjaciółmi oraz pełnego energii i sił powrotu do szkoły! I pamiętajcie !! Dobra zabawa, to bezpieczna zabawa!!!
          Zachęcam do zapozania się z Poradnikiem Bezpiecznego Wypoczynku oraz filmem. Linki poniżej. 

          Życzymy Wam wspaniałych zabaw na śniegu ( żeby jak najszybciej wreszcie spadł :)  
          Miłego odpoczynku życzy

          Szkolny Klub Wiewiórka
          Monika Sokołowska

        • więcej
        • Zdążyć przed grypą
        • Zdążyć przed grypą

        • 27.11.2022 22:43
        • W związku z trwającym sezonem  infekcji wśród dzieci Szkolny Klub Wiewiórka przypomina o zachowaniu podstawowych zasad profilaktyki zakażeniom wirusem grypy i innym infekcjom górnych dróg oddechowych.

           

          Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z dróg oddechowych chorej osoby. Okres inkubacji choroby wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy namnażają się prowadząc do rozwoju infekcji.

          Objawy grypy: kaszel, ból gardła, katar, wysoka gorączka powyżej 38º C, dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, złe samopoczucie oraz brak łaknienia. Jeśli nie dojdzie do powikłań to choroba trwa około 7 dni.

          Powikłania pogrypowe: m.in. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne.

          Grypa jest niebezpieczna dla każdego chorującego, szczególnie dla dzieci, kobiet w ciąży, seniorów oraz osób, które mają różne problemy zdrowotne, np. z sercem i płucami. Dlatego warto wiedzieć jak się przed nią chronić.
           

          Warto robić wszystko, by ryzyko zachorowania na grypę zmniejszyć do minimum, a więc:

          • odpowiednio się ubierać stosownie do pogody i przewidywanej aktywności fizycznej, nie przegrzewać się, ale też nie doprowadzać się do wychłodzenia lub przemarznięcia,
          • unikać dużych skupisk ludzkich, gdzie ryzyko zarażenia jest największe,
          • odpowiednio się odżywiać – jeść świeże owoce i warzywa, aby dostarczyć do organizmu więcej witaminy C,
          • zaszczepić się przeciwko grypie - szczególnie zalecane jest szczepienie osobom przewlekle chorym, w podeszłym wieku, osobom z obniżoną odpornością, osobom pracującym na otwartej przestrzeni oraz osobom narażonym na kontakty z dużą liczbą ludzi,
          • regularnie wietrzyć mieszkanie, starać się utrzymywać w nim umiarkowaną temperaturę,
          • należy zadbać o kondycję, hartować się, uprawiać sport
          • LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ LECZYĆ!!!


          Zapraszam również do obejrzenia filmu, gdzie o objawach grypy, powikłaniach i profilaktyce mówią eksperci. 

          https://youtu.be/sc3XAQ-fBwE

        • więcej
        • "Piękny uśmiech na co dzień- Pokażę Wam, jak o zęby dbam!"
        • "Piękny uśmiech na co dzień- Pokażę Wam, jak o zęby dbam!"

        • 31.10.2022 16:55
        • W miesiącu październiku Szkolny Klub Wiewiórka we współpracy z panią logopedą Anitą Raptą zorganizował akcję promującą dbałość o higienę i zdrowie  jamy ustnej. W ostatnim tygodniu października w klasach pierwszych odbyły się pogadanki podczas, których pierwszoklasiści dowiedzieli się czym jest próchnica oraz w jaki sposób można jej uniknąć. Podczas spotkań dzieci wykorzystując ruchomy model szczęk,doskonaliły technikę prawidłowego szczotkowania zębów, rozwiązywały zagadki związne z higieną jamy ustnej, utrwalały wiedzę dotyczącą produktów spożywczych sprzyjajacym ich zębom. Zajęcia te z pewnością pomogły niektórym dzieciom w oswojeniu się i przezwyciężeniu strachu przed dentystą. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali odznaki Zdrowego Ząbka. 
          Monika Sokołowska
        • więcej
        • Bezpieczna droga do szkoły
        • Bezpieczna droga do szkoły

        • 25.09.2022 21:28
        • Powrót do szkoły, szczególnie po długiej przerwie, to wyzwanie nie tylko dla uczniów, ale też dla dorosłych.

          Powracające po długiej przerwie dzieci i młodzież często zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego warto przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa nie tylko w domu, szkole, ale też na drodze.

           Pamiętajmy:

          - aby korzystać z pasów bezpieczeństwa oraz przewozić  najmłodszych w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących;
          -  o zachowaniu bezpieczeństwa podczas wysiadania dziecka z samochodu.
          - dzieci do lat 7 nie mogą poruszać się samodzielnie po drogach!
           
           

          Kierowcy powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożność w rejonach przejść dla pieszych i dostosowaniu prędkość do warunków panujących na drodze.

          Piesi, również jesteście zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i  przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, pamiętajcie też, że zabronione jest  wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych.

          Zapraszam do oglądania filmu Bezpieczna droga do szkoły.
          https://www.youtube.com/watch?v=P19ocvR8VNc

          Monika Sokołowska

        • więcej
        • Bezpieczne wakacje
        • Bezpieczne wakacje

        • 14.06.2022 23:59
        • Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop spędzając czas nad wodą, w górach czy w lesie. Część dzieci i młodzieży spędzając wakacje w domu wypełnia sobie czas zabawą w jego okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc uniknąć zagrożeń wakacyjnych skorzystajcie z naszych porad.
        • więcej