Kolejne spotkanie z bajeczkami w tle. W głównej roli bajka pt."Przygody Gąski Balbinki". Podczas zajęć dzieci zapoznały się z dobranocką z dawnych lat. Uczniowie obejrzeli wybrany odcinek bajki animowanej . Po seansie dzieci wykonały ilustrację głównych postaci - tytułową Gąskę Balbinkę i jej przyjaciela Kurczaka Ptysia.
Joanna Hendrych-Muzyka
Urszula Dymek
Dobranocki z dawnych lat-bajka pt.Przygody Gąski Balbinki
Warsztaty pieczenia pizzy w klasie 2 b
9 lutego miłośnicy pizzy z całego świata obchodzą Międzynarodowy Dzień Pizzy. Pizza, symbol włoskiej kulinarnej tradycji, zdobyła globalną popularność, łącząc w sobie prostotę i kreatywność smaków. To doskonała okazja, by zgłębić jej bogatą historię, różnorodność oraz kulinarną sztukę.
W Polsce ten dzień był obchodzony 17 stycznia a my w szkole uczciliśmy ten dzień 20 stycznia. W ramach tego dnia zorganizowaliśmy warsztaty pieczenia pizzy. Każdy z nas miał swoje ulubione składniki na pizzy i każdy sam wyrabiał ciasto. Poznaliśmy całą procedurę tworzenia pizzy.
Nie zapomnieliśmy również o odpowiednim przygotowaniu. Zakryliśmy włosy czepkami kucharskimi, założyliśmy fartuszki a ciasto wyrabialiśmy - wcześniej umytymi raczkami - na specjalnych tackach. Piekliśmy pizzę około 20 minut,w temperaturze 200 stopni w piekarniku.
Pizzy wyszły pysznie i kolorowo.
Pozdrawiamy, Klasa 2 b
Andżelika Jończyk
Joanna Hendrych-Muzyka
Klub Detektywów na tropie skrobi
Ū
Tym razem detektywi zajęli się tropieniem skrobi. Skrobia to taki dłuuuugi łańcuszek cukrów wytwarzanych przez rośliny. Nie ma smaku, nie ma zapachu, w zimnej wodzie słabo się rozpuszcza, a w gorącej zamienia się w kleik. Najlepsza dla organizmu jest skrobia oporna, ale będziemy ją tropić w klasach starszych na chemii lub biologii.
Na początek sprawdziliśmy mąkę ziemniaczaną, która zawiera około 84% skrobi. Ściśnięta palcami wydawała skrzypiący odgłos. Po dodaniu jodyny zabarwiała się na granatowo. Podobnie było z niektórymi produktami spożywczymi. Te, które zawierały skrobię (ryż, chrupek kukurydziany, chlebek, ziemniak, banan, ryż) robiły się granatowe), a z pozostałym - marchewka, ogórek, jajko, cukier puder nic się nie działo.
A gdzie można znaleźć skrobię modyfikowaną? Oj, jest tego: kaszki, budynie, kiśle, galaretki, sztuczny miód, kremy budyniowe, polewy do ciast, posypki, panierki, mieszanki ciast w proszku. Jest także wykorzystywana jest do produkcji makaronów, wędlin, kiełbas, zup i sosów w proszku oraz leków, kleju i pudrów.
Inez Janion
Katarzyna Sikorska-Maj
Marta Pastucha
W Dzień Babci i Dziadka
Babciu, Dziadku co Wam dam? Jedno serce tylko mam, a w tym sercu róży kwiat ... Żyjcie jeszcze dwieście lat!!!!
Droga Babciu, Drogi Dziadku, z okazji Waszego święta życzymy Wam dużo zdrowia, dobrego samopoczucia, miłości, oraz aby każdy dzień przynosił Wam uśmiech i radość!
Wnuczka i wnuczek:)
Anna Babicz
Dobranocki z dawnych lat-bajka pt. Jacek i Agatka
Nasze kolejne spotkanie z bajką w tle pt. "Jacek i Agatka".Podczas zajęć dzieci zapoznały się z dobranocką emitowaną przez Telewizję Polską w latach 1964-1972. Uczniowie obejrzeli wybrany jeden z odcinków bajki filmowej. Po seansie wykonały pracę plastyczną pt. "Portret telewizyjny Jacka i Agatki" , a z gotowych szablonów -pacynki. Na koniec zajęć dzieci tworzyli własne historię, które prezentowały w zabawie w teatr.
Joanna Hendrych-Muzyka
Urszula Dymek
Dzień Dobrego Słowa
13 stycznia 2025 r. w klasach I-III obchodziliśmy Dzień Dobrego Słowa. To inicjatywa, która ma pomóc czynić świat lepszym, piękniejszym i szczęśliwszym przez wspólną pracę nad własnym stosunkiem do słowa. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne: motylki, serca, kwiaty, domki, drzewa a nawet swoje karykatury - na których umieścili dobre słowa, których używają zwracając się do kolegów, koleżanek i dorosłych. " Dziękuję, że jesteś...", czy " Miłego dnia", "Jesteś super!"- te słowa dają nadzieję, otuchę, wsparcie i radość. Przypominają, że bardzo ważne są: wzajemna życzliwość, uprzejmość, pozytywne myślenie, docenianie siebie i innych.
Irena Świtek
Klub Detektywów na tropie zmysłów
W poniedziałek detektywi z klasy 3a i 3c tropili zmysły…
Wytropiliśmy, że najsłabiej poszło nam z dotykiem. Trudno było w woreczku wybadać odpowiedni kształt klocka i włożyć go do właściwej ramki. Zmysł węchu okazał się nieco łatwiejszy, chociaż nie wszystkim udało się rozpoznać zapach octu jabłkowego, cynamonu, pieprzu, mięty czy olejku waniliowego. Zabawy z identyfikowaniem smaku cieszyły się największym powodzeniem. Każdy chciał sprawdzić czy odgadnie smak pieprzu, limonki, papryki chili, kawy, musztardy i innych bardziej popularnych produktów. Zmysł wzroku, czyli wyszukaj 10 różnic i iluzje optyczne. Ze słuchem poszło bezproblemowo. Należało po dźwięku odszukać takie same pudełko z różną ilością metalowych lub plastikowych kuleczek. Hmm. Czyżby wszyscy przesadzali z tymi decybelami w szkole, skoro nasze uszy są takie czujne?
Inez Janion
Archiwum Aktualności