Klub Małego Ekologa
23 stycznia Dzień bez opakowań foliowych
- 23.01.2024 15:21
- 23 stycznia Dzień bez Opakowań Foliowych
- więcej
Zimowe zwyczaje zwierząt
- 21.01.2024 22:24
- W Polsce żyje wiele gatunków zwierząt, które są aktywne zimą. Te stworzenia musiały przystosować się do życia w ekstremalnych warunkach, kiedy panują niskie temperatury i jest znacznie mniej pożywienia.
Jak sobie z tym radzą?
Niektóre gatunki zwierząt zapadają w sen zimowy. To fizjologiczny stan odrętwienia organizmu, podczas którego procesy życiowe są spowolnione. Pozwala to stworzeniom hibernującym przetrwać trudne warunki zimy. Do zwierząt zapadających w sen zimowy zaliczamy m.in.:- świstaka,
- niedźwiedzia brunatnego,
- jeża,
- susła,
- nietoperze
- bociany,
- żurawie,
- czajki,
- jaskółki,
- słowiki,
- szpaki,
- gawrony,
- kukułki.
W Polsce żyją również ptaki, które pozostają u nas na zimę. To gatunki, które całkowicie przystosowały się do polskich warunków klimatycznych. Tym ptakom nie przeszkadzają ujemne temperatury. Z drugiej strony, mają one trudności ze zdobywaniem pokarmu. Właśnie dlatego wiele osób pomaga ptasim przyjaciołom, budując karmniki i dokarmiając je w tym trudnym okresie. Ptaki, które zostają zimą w Polsce to to m.in.:
- wróble,
- dzięcioły,
- gile,
- sikorki,
- gołębie
Oznacza to, że zwierzęta te muszą w tym okresie zjeść odpowiednią ilość pokarmu, aby zrekompensować ten wysiłek. Niektóre gatunki gromadzą pokarm na okres zimowy, a inne radykalnie zmieniają swoją dietę. Co więcej, zimą istnieje większa szansa, że w poszukiwaniu pożywienia dzikie zwierzęta zaczną zaglądać do miejsc, w których żyją ludzie.
Spacerując po polskich parkach narodowych i lasach, zimą możemy natknąć się nie tylko na sarny i jelenie, ale również na wilki i dziki.
Zwierzęta aktywne zimą to:
- lisy,
- sarny,
- jelenie,
- dziki,
- kuny,
- myszy,
- wilki,
- żubry,
- sójki,
- sowy,
- sikorki,
- dzięcioły,
- mazurki,
- trznadle,
- drozdy,
- kwiczoły,
- kosy,
- jemiołuszki,
- sosnówki,
- myszołowy włochate,
- mysikróliki,
- kruki,
- wiewiórki,
- gronostaje,
- łasice,
- zające bielaki,
- wydry,
- norniki,
- darniówki,
Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?
Zwierzęta, które gromadzą zimowe zapasy to np. sójki i wiewiórki. Jesienią stworzenia te tworzą w różnych miejscach spiżarnie, do których przynoszą w orzechy, żołędzie lub nasiona. Te niewielkie kręgowce mają dobrą pamięć i doskonale wiedzą, gdzie poukrywały swój pokarm. Zimą, gdy robią się głodne, zaglądają do swoich magazynów.
Poniżej prezentacja. Miłego oglądania.
Klub Małego Ekologa
zwierzeta-zima-prezentacja-wev7da.pdf - więcej
Dzień Jeża - 10 listopada
- 20.11.2023 17:17
- Każdemu z nas zdarza się od czasu do czasu najeżyć. Ale nie tylko najeżanie łączy nas z jeżami. Te niezbyt duże kolczaste ssaki owadożerne często żyją w okolicy siedzib ludzkich, pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce.
Obydwa występujące w Polsce gatunki jeży: jeż wschodnioeuropejski i jeż zachodnioeuropejski objęte są ścisłą ochroną gatunkową. „Głównym zagrożeniem jest ruch kołowy na drogach. Jeże ze względu na aktywność zmierzchowo – nocną oraz strategię obronną, polegającą na zwijaniu ciała w kulkę, przy kontakcie z samochodami są skazane na pewną śmierć. Jeż jest niewątpliwie najczęściej ginącym na drogach dzikim gatunkiem ssaka. Niewielka prędkość i rozwaga kierowców mogłyby pomóc wielu jeżom uniknąć śmierci na drogach. (…)
Kolejnym zagrożeniem są zanieczyszczenia, w postaci pospolitych śmieci, takich jak puszki czy szklane butelki, których ostre brzegi mogą być przyczyną ran na ciele jeża. Oprócz zagrożeń bezpośrednio uderzających w jeże nie można zapomnieć o tych pośrednich – pestycydach oraz wszelkich truciznach – działających przeciwko owadom, ślimakom, jak i szczurom. Mimo dużej odporności na niektóre substancje, udowodniono, iż jeże padają ofiarą trutek na szczury. Nie możemy zapomnieć również o naszych czworonożnych pupilach – psach. Puszczanie psa luzem w miejskim parku lub lesie jest zachowaniem nieodpowiedzialnym ze strony opiekuna i bywa, że kończy się rozszarpaniem lub dotkliwym skaleczeniem jeża”.
Agnieszka Tomalka-Sadownik „Jeż – zagrożenia oraz metody czynnej ochrony”, [w:] Ekonatura, grudzień 2009 r
Co możemy zrobić dla jeży?
1. Wspieraj organizacje niosące pomoc jeżom.
2.Reaguj, gdy widzisz zwierzę w potrzebie.
3.Zostaw przejście pod ogrodzeniem.
4. Zostaw liście w swoim ogrodzie.
5.Wystaw latem miseczkę z wodą.
6.Zwracaj uwagę na drodze.
7.Nie pal gałęzi i liści.
8.Nie używaj trutek.
9.Dokarmiaj jeże.
Zachęcamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat sympatycznych kolczastych kuleczek.
dzien-jeza-gazetka-n5dkvx.pdf
Dzień Jeża stał się inspiracją do stworzenia wielu ciekawych prac plastycznych. W naszej galerii można podziwiać prace indywidulane uczniów klas 1- 3 oraz prace wykonane przez całą klasę na zajęciach plastyczno-technicznych. Niektóre prace tworzą stałą ekspozycję w salach lekcyjnych. Wszystkie znajdują się w fotogalerii.
Klub Małego Ekologa
Monika Sokołowska
Marika Duchnowska - więcej
Dzień Drzewa w klasach 0-3
- 03.11.2023 05:15
- 10 października obchodzony jest Dzień Drzewa. Święto to zostało zapoczątkowane przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, a prywatnie miłośnika przyrody w 1872 roku. Obecnie Dzień Drzewa to akcja znana na całym świecie, w Polsce obchodzona jest od 2002 roku.Obchody Dnia Drzewa mają na celu edukację dla zrównoważonego rozwoju oraz podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych na Ziemi.Dzień drzewa, to wspaniała okazja do przekazania uczniom wiedzy dotyczącej niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie, zapoznania z ich gatunkami oraz nazwami, a także do wielu aktywności plastycznych i nie tylko.Najmłodsi uczniowie naszej szkoły: zerówkowicze oraz pierwszoklasiści wykonali ciekawe prace plastyczne, których tematem było jesienne drzewo. Drugoklasiści zdobywali wiedzę na temat wybranych gatunków drzew tworząc zielnik z liści. Natomiast trzecioklasiści wzięli udział w akcji sadzenia drzew na terenie szkoły.
Wszyscy uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną: Dlaczego drzewa są tak ważne? Była to wspaniała lekcja przyrody.Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć oraz prezentacji:
swiatowy-dzien-drzewa-ox6kfj.ppsx
Monika SokołowskaMarika DuchnowskaKlub Małego Ekologa
- więcej