Ū
Tym razem detektywi zajęli się tropieniem skrobi. Skrobia to taki dłuuuugi łańcuszek cukrów wytwarzanych przez rośliny. Nie ma smaku, nie ma zapachu, w zimnej wodzie słabo się rozpuszcza, a w gorącej zamienia się w kleik. Najlepsza dla organizmu jest skrobia oporna, ale będziemy ją tropić w klasach starszych na chemii lub biologii.
Na początek sprawdziliśmy mąkę ziemniaczaną, która zawiera około 84% skrobi. Ściśnięta palcami wydawała skrzypiący odgłos. Po dodaniu jodyny zabarwiała się na granatowo. Podobnie było z niektórymi produktami spożywczymi. Te, które zawierały skrobię (ryż, chrupek kukurydziany, chlebek, ziemniak, banan, ryż) robiły się granatowe), a z pozostałym - marchewka, ogórek, jajko, cukier puder nic się nie działo.
A gdzie można znaleźć skrobię modyfikowaną? Oj, jest tego: kaszki, budynie, kiśle, galaretki, sztuczny miód, kremy budyniowe, polewy do ciast, posypki, panierki, mieszanki ciast w proszku. Jest także wykorzystywana jest do produkcji makaronów, wędlin, kiełbas, zup i sosów w proszku oraz leków, kleju i pudrów.
Inez Janion
Katarzyna Sikorska-Maj
Marta Pastucha