• Twój Logopeda

mgr Anita Rapta

• Jesteśmy razem. Spotkanie z logopedą rozwijające komunikację w języku polskim dla dzieci z Ukrainy

• 16.06.2023 11:42
        • "Szkukamy wszystkiego, co nas łączy, co wzajemnie wzbogaca, co służy przyjaźni i wspólnocie"
                                                                                                                                    T. Pilch
        • Dzieci w wieku szkolnym zadają mnóstwo róznych pytań. Okres ten należy wykorzystać na rozbudzanie w nich ciekawości świata, wrażliwości na potrzeby innych.

Spotkanie logopedy z uczniami z Ukrainy, to element edukacji wielokulturowej którą rozpoczynamy od wyrabiania w dzieciach własnej tożsamości, poznania naszej kultury, tradycji, muzyki, sztuki. Tego dnia zabawy i ćwiczenia miały na celu: usprawnienie mowy (ćw. z zakresu emisji głosu - właściwe artykułowanie głosek i akcentowanie sylab), poprawne wypowiadanie słów, budowanie zdań czy opowiadanie historyjek obrazkowych.

Wszystkie zaproponowane formy aktywności  spotkały się z zainteresowaniem dzieci językiem i kulturą polską oraz rozbudzały w nich chęci porozumiewania się po polsku. Dawały jednocześnie uczucia radości i satysfakcji z nauki języka polskiego, kształtując i rozwijając komunikacyjne kompetencje językowe oraz usprawniając umiejętności językowe w zakresie recepcji i produkcji  (rozumienie ze słuchu, czytanie) i produkcji (mówienie i pisanie).

Takie spotkania sprzyjają kształtowaniu u naszych uczniów prawidłowych postaw w stosunku do ludzi różnych narodowości i wspierają integrację dzieci z innych kręgów kulturowych. Jednocześnie stwarzając podstawy językowe, psychologiczne, społeczne i kulturowe do dalszej nauki na kolejnych etapach edukacyjnych.