• Twój Logopeda

• 19.05.2023 09:32
        • Dobry początek dnia, to śniadanie - podniesie wydajność Twojego mózgu
        •

Spożywanie śniadania sprzyja sprawnemu funkcjonowaniu mózgu przez cały dzień. Warto zatem go nie pomijać i odpowiednio dobrać składniki tego posiłku.

Śniadanie powinno być pełne węglowodanów złożonych. A więc powinno składać się z pieczywa pełnoziarnistego, płatków owsianych i innych nieprzetworzonych produktów. Dzięki tak dobranym składnikom odżywczym organizm sprawnie będzie wytwarzać nowe neuroprzekaźniki. A to one są odpowiedzialne za sprawne działanie układu nerwowego. Produkty pełnoziarniste podnoszą poziom hormonu szczęścia – serotoniny – we krwi, który w ciągu nocy silnie spada i nasze zapasy węglowodanów prawie całkowicie pustoszeją. Aby się jednak obudzić, mózg potrzebuje o poranku wystarczającej dawki cennych węglowodanów.

Dzięki takiemu pełnoziarnistemu śniadaniu wspomożesz nie tylko swój mózg, ale również będziesz szczęśliwszy i spokojniejszy. Dodajmy też białko oraz zdrowe tłuszcze. Istotne, aby śniadanie jeść nie później niż 1–2 h po przebudzeniu. Jak przekonują naukowcy, jedzenie śniadania poprawia także metabolizm, a jego brak skutkuje obniżeniem koncentracji, gorszym nastrojem i pogorszeniem pamięci. Dobre śniadanie pozwoli znowu zapełnić puste magazyny. Dzięki temu Twój mózg otrzyma zastrzyk energii na dobry początek dnia.