• Dni Słupska w klasach I-III
     • Dni Słupska w klasach I-III

      Słupsk nazywany jest Małym Paryżem lub Paryżem Północy. Zachwyca nie tylko turystów nie tylko wąskimi uliczkami śródmieścia, zaułkami, kamienicami, ale również  słupskimi plantami. Piękno naszego miasta odkrywali uczniowie klasy I-III w ramach Dni Słupska.
       

    • Zajęcia otwarte dla nauczycieli - „Elementy Integracji Sensorycznej w pracy nauczyciela"
     • Zajęcia otwarte dla nauczycieli - „Elementy Integracji Sensorycznej w pracy nauczyciela"

      Nowa galeria Zajęcia otwarte dla nauczycieli - integracja sensoryczna została dodana do albumu fotograficznego

      W środę 12 czerwca br. odbyły się w naszej szkole zajęcia otwarte dla nauczycieli, które przeprowadziła pani Edyta Grabusińska – terapeuta integracji sensorycznej. Tematyka warsztatów poświęcona była „Elementom Integracji Sensorycznej w pracy nauczyciela”. Zaprezentowano nauczycielom nowatorskie pomoce sensoryczne oraz szereg  niezbędnych ćwiczeń i zabaw rozwijających zmysły w codziennej pracy z dziećmi. Punktem kulminacyjnym był pokaz masaży wyciszających CUN jako główny składnik diety sensorycznej, zabawy integracyjne, oraz muzykoterapia z wizualizacją. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród nauczycieli. Gorące podziękowania nauczycielom za owocną współpracę.

      Edyta Grabusińska      

    • Innowacja z języka angielskiego
     • Innowacja z języka angielskiego

          W tym roku szkolnym uczniowie klasy 3a mieli okazję uczestniczyć w innowacji z języka angielskiego podczas której mieli możliwość  tworzenia przepięknych kartek świątecznych oraz lapbooków, które wysłane zostały do uczniów uczęszczających do Drapers' Pyrgo Priory School w Romford.
    • Warsztaty sensoryczne dla rodziców
     • Warsztaty sensoryczne dla rodziców

          11 czerwca br. w naszej szkole odbyły się warsztaty sensoryczne dla rodziców i dzieci na temat „Wspierania rozwoju integracji sensorycznej w okresie wakacji”. W trakcie spotkania przedstawiono garść pomysłów na letnie aktywności. Poza przekazaniem ważnych informacji przystąpiliśmy do treningów słuchowych, dotykowych, smakowych, zapachowych oraz proprioceptywnych. Zbliżające się wakacje to odpowiedni moment na odwrażliwianie naszych pociech. Warsztaty przeprowadziła specjalista SI - Edyta Grabusińska.

      Bawcie się zatem – na zdrowie! Życzę udanej  zabawy i mile spędzonego czasu.                            

       

                      Edyta Grabusińska

       

    • ,,Omnibus - wiem wszystko" sukces Zuzi z klasy 1 d
     • ,,Omnibus - wiem wszystko" sukces Zuzi z klasy 1 d

      ,,Omnibus - wiem wszystko" to konkurs wiedzy kierowany do uczniów klas pierwszych.

      Zuzanna Uganowska z klasy 1 d, po przejściu szkolnych eliminacji wzięła udział w XII edycji konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku.

      Do konkursu przystapili pierwszoklasiści ze słupskich  szkół podstawowych. Zuzia zdobyła II miejsce.

      Serdeczne gratulacje! 

      Życzymy dalszych sukcesów!
      Monika Sokołowska 


       

       

    • Projekt edukacyjny "Łąka" - klasa 1b
     • Projekt edukacyjny "Łąka" - klasa 1b

      Projekt "Łąka" to jeden z cykli edukacyjnych ciekawych lekcji w naszej klasie. Tym razem obejmował tematykę ekosystemu łąki. W tym celu obejrzeliśmy prezentację o roślinach i zwierzętach łąkowych. Śpiewaliśmy piosenkę o łące. Wykonywaliśmy karty pracy o roślinach łąkowych a na sam koniec sadziliśmy je i wyeksponowaliśmy na holu szkoły. 

    • Dolina Jadwigi
     • Dolina Jadwigi

      Wycieczka do Doliny Jadwigi zaskoczyła nas mnogością atrakcji i przemiłą p.Gabrysią - prowadzącą zajęcia. Tym razem odwiedziliśmy tradycyjne gospodarstwo rolneg połączone z agroturystyką, położone w pięknej dolinie, otoczonej pagórkami.

      Kilkugodzinny pobyt edukacyjny połączony z biesiadą kaszubską obejmował poniższe atrakcje:

      - prelekcja na temat histori Dliny Jadwigi i tradycji z nią związanych;

      -zapoznanie z zagrodą rolniczą (oprowadzanie po budynkach gospodarczych,bezpośredni kontakt ze zwierzętami);

      -przygotowanie posiłku przez dzieci: wypiek bułek, gotowanie zupy ziemniaczanej z kluskami;

      - wycieczka AGROBUSEM po najbliższej okolicy

      - warsztaty z kaszubszczyzny prowadzone przez kapele muzyczną - kaszubską;

      - "spacer ścieżka kaszubskich baśni";

      - poczęstunek : placki ziemniaczane ,herbata miętowa.

      Końca nie było widać a raczej my go nie chcieliśmy zobaczyć. Nie chcieliśmy wyjeżdżać z tego pięknego miejsca ale wszystko co dobre szybko się kończy.

      Polecamy z całego serca Dolinę Jadwigi i serdecznie pozdrawiamy organizatorów.

      Klasa 1b

    • Wioska Indiańska
     • Wioska Indiańska

      Wybraliśmy się ostatnio na wycieczkę do Wioski Indiańskiej i zgadnij co tam nas spotkało?

      Wszystkie elementy programu edukacyjnego dla nas zostały specjalnie zmodyfikowalne pod naszą grupę. Zadania były dostosowane do naszego wieku i umiejętności uczestników.

      Zaraz jpo przyjeździe przywitał nas animator przypisany naszej grupie grupie, który oprowadził nas po całej wiosce a następnie zaprowadził nas Wodza. W trakcie gdy wódz przedstawiał nam historię Indian prawdziwi indianie malowali nam twarze w indiańskie wzory. Kiedy zaczerpneliśmy już nie co wiedzy mieliśmy okazję pobawić się w gry i zabawy z wielkim wodzem, nauczyć się strzelać z indiańskiego łuku i poskakać na dmuchańscach. Następnie wódz nadał nam wszystkim imiona - takie jak niegdyś otrzymywali indianie. środkiem ich transportu nie był samochód a koń dlatego też wpadliśmy z wizytą do stajni i zapoznaliśmy z życiem koni. Ostatecznie byliśmy tak głodni, że wódz zaproponował nam ognisko, na którym sami piekliśmy kiełbaski.

      Była to wycieczka pełna wyzwań ale sprostaliśmy im i świetnie się bawiliśmy.

      Klasa 1 b

    • Dni Słupska - zwiedzanie Słupskiego Ratusza
     • Dni Słupska - zwiedzanie Słupskiego Ratusza

      Zanim opowiemy co zobaczyliśmy i czego się dowiedzieliśmy zapraszamy do krótkiej histori powstania naszego miasta w telegraficznym skrócie:

      Nazwa miasta pochodzi od nazwy rzeki nad którą leży, Słupi, a ta z kolei od słowa „słup”, które wskazuje na powiązanie z wieżą lub elementem budynku obronnego wybudowanego na brzegu rzeki. Inna teoria głosi, że ze względu na podmokły teren domy w Słupsku wznoszono dawniej na słupach. W języku kaszubskim miasto nosiło nazwę Stolpsk, która została przyjęte przez Niemców i przekształcona na Stolp.

      Początki miasta Słupska sięgają VIII–IX w., kiedy to na nieistniejącej dziś wyspie, w miejscu gdzie obecnie znajduje się kościół św. Ottona, utworzonej przez ramiona rzeki Słupi, powstał niewielki gród obronny. Na przełomie X i XI wieku Słupsk przeszedł się pod zwierzchnictwo Piastów. Około 1230–1236 r. władzę nad grodem objął książę Pomorza Gdańskiego Świętopełk II. Prawdopodobnie w 1265 r. nadał on Słupskowi prawa miejskie, natomiast pierwsza wzmianka źródłowa mówiąca o Słupsku jako mieście (civitas) pojawiła się w 1269 r. i odnosiła się do osady położonej na terenie obecnej starówki.

      W 1308 r. z  pomocą możnowładczego rodu Święców ziemią słupską zawładnęli Brandenburczycy. Dwa lata później margrabiowie Jan i Waldemar dokonali relokacji Słupska. W 1316 r. miasto przejęli książęta pomorscy z rodu Gryfitów. Jednak już w 1329 r. książęta szczecińscy Otton I i Barnim III Wielki oddali ziemię słupską Krzyżakom. Wykupił ją książę Bogusław V w 1341 r., dzięki wsparciu ze strony rycerstwa i mieszczan. Jeszcze w 1368 r. miasto uzyskało od księcia Bogusława V przywilej menniczy, nastąpiło również formalne wyodrębnienie się Księstwa Słupskiego, którego stolicą i rezydencją książęcą było miasto Słupsk. Pierwszym władcą został Bogusław V z rodu Gryfitów. W 1382 r. podczas zjazdu przedstawicieli miast hanzeatyckich w Strzałowie delegacja ze Słupska złożyła prośbę o przyjęcie miasta do Hanzy. Ziemia słupska pozostała w rękach Gryfitów aż do wygaśnięcia dynastii wraz ze śmiercią księcia Bogusława XIV w 1637 r. W latach 30. XVI w. wraz z całym Księstwem Pomorskim mieszczanie słupscy przyjęli nauki Marcina Lutra.

      Podczas wojny trzydziestoletniej w 1630 r. do Słupska wkroczyli Szwedzi, nakładanymi kontrybucjami i rabunkami rujnując jego gospodarkę. W 1653 r. ziemię słupską przejęli elektorowie brandenburscy (od 1701 r. — królowie pruscy). Okres odbudowy i  ponowny kryzys oraz osłabienie miasta nadeszły podczas wojny siedmioletniej (1756–1763) i wojen napoleońskich (1806–1813), kiedy Słupsk stał się silnym punktem oporu pruskiego przeciwko Francuzom.

      W 1831 r. Słupsk musiał zrzec się odwiecznych praw do portowej Ustki na rzecz państwa pruskiego. W latach 1878–1900 miasto przeżyło okres rozwoju przemysłowego, w którym dominującą rolę wiodły branże materiałów budowlanych, drzewna i metalowo-maszynowa. W pierwszej dekadzie XX w. rozbudowano sieć wodociągową i kanalizacyjną, a także wybudowano mechaniczną oczyszczalnię ścieków.

      W początkach lat 30. XX w. uaktywniły się w Słupsku struktury NSDAP. W 1936 r. w podsłupskim Redzikowie powstało lotnisko wojskowe Luftwaffe. Jesienią 1939 r. na ziemię słupską przybyły pierwsze transporty polskich robotników przymusowych, a ogółem w latach 1939–1945 niewolniczo pracowało na tych terenach nawet kilka tysięcy Polaków. W 1944 r. w mieście zlokalizowano podobóz (Aussenarbeitslager Stolp) dla więźniów obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Od połowy roku nastąpił napływ ogarniętej paniką ludności z Prus Wschodnich; przystąpiono do przygotowania miasta i rejonu do obrony. 8 marca 1945 r. do miasta wkroczyły sowieckie wojska pancerne, a nieco później piechota, bez walki zajmując obie części Słupska. Słupskie Stare Miasto zostało przez żołnierzy Armii Czerwonej splądrowane i spalone w trzy dni później.

      Na mocy uchwały Rady Ministrów z 14 marca 1945 r. Słupsk i obwód słupski znalazły się w granicach okręgu zachodniopomorskiego, z tymczasową siedzibą władz w Pile. Rozpoczął się proces odbudowy miasta ze zniszczeń wojennych, napływało do niego również coraz więcej ludności polskiej. W 1948 r. Słupsk uzyskał status wyodrębniony, natomiast w 1950 r. powiat słupski i Słupsk włączono do nowo utworzonego województwa koszalińskiego.

      W grudniu 1970 r. fala niepokojów spowodowanych rządowymi podwyżkami cen mięsa, mimo blokady informacyjnej dotarła z Trójmiasta do Słupska; przez kilka dni trwały w mieście starcia mieszkańców z milicjantami. W czerwcu 1975 r. powstało nowe województwo słupskie, istniejące do kolejnej reformy administracyjnej w 1998 roku. Obecnie Słupsk, stanowiący tzw. powiat grodzki, i powiat słupski należą do województwa pomorskiego.

      Nasze miasto bezustannie pięknieje, rozwija się i tętni życiem. Po dzień dzisiejszy zachowały się zabytki naszego miasta a jego miniatury w razie deszcu można zobaczyć w miejskim, ratuszu, który dzięki życzliwości władz maista mogliśmy zwiedzić. Oprowadzał nas p.Dariusz Poręba, opowiadając nam historyczne fakty i pokazując nam pomieszczenia ratusza od środka. Poznaliśmy nawet p. Wiceprezydentkę Miasta Słupsk - Beatę Chrzanowską, która bardzo życzliwie nas przyjęła. Mieliśmy również okazję zobaczyć wieżę ratuszową i ten piękny zegar od środka a także zobaczyć panoramę naszego pieknego miasta.

      Serdecznie dziękujemy za gościnność i życzymy wielu sukcesów.

      Klasa 1b