MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI SERDECZNIE WITA I ZAPRASZA
Mały Samorząd tworzą uczniowie klas I- III Opiekunowie : Agnieszka Cytlau Emilia Sech.
Akcja charytatywna „Stop pustym miskom”
- 15.02.2023 19:34
- 4 października odbyła się
Akcja charytatywna „Stop pustym miskom” Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt.
Powołane w jego ramach święta i inicjatywy mają za zadanie zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta i zaangażować jak najwięcej osób w działania na rzecz poprawy jakości ich życia.
Sprawdź, jak możesz pomóc.
Jak można pomóc zwierzętom?
Zwierzę nie jest przedmiotem. Jest żywą istotą, która tak samo jak człowiek odczuwa ból, strach, głód czy chłód. Sposobów na wspieranie zwierząt jest mnóstwo. Wszystko zależy od indywidualnych chęci i możliwości. Najważniejsze jest po prostu nie być obojętnym. Trzeba podkreślać, że każde "coś" ma znaczenie. W sytuacji wątpliwości, czy nasze działanie ma sens, warto przypominać dające do myślenia powiedzenie, które głosi, że "ratując jedno życie nie zmienia się całego świata, ale zmienia się cały świat tego jednego życia". Jakie są zatem formy niesienia tej pomocy?
- Wspieranie schronisk, fundacji, stowarzyszeń - można dołączyć do wolontariatu, szukać bezdomnym zwierzętom nowych domów, ale też przekazywać żywność, koce, żwirek i zabawki dla kotów, podkłady dla szczeniąt, potrzebne leki, etc. Takie miejsca zwykle informują, co jest im potrzebne na swoich profilach w mediach społecznościowych czy stronach internetowych
- Wsparcie finansowe - wiele organizacji, zwłaszcza tych małych, lokalnych często boryka się z problemami finansowymi, długami w lecznicach. Niektóre z nich stale prowadzi zbiórki pieniędzy, które są niezbędne, aby dalej móc pomagać. Inną opcją jest przekazywanie 1% podatku na wybraną organizację prozwierzęcą.
- Reagowanie na krzywdę - w każdym przypadku należy zgłaszać akty przemocy wobec zwierząt. Jest nią również niewłaściwa opieka i zaniedbanie, np. pozostawianie psa na chłodzie bez możliwości schronienia, niewłaściwe karmienie czy trzymanie na uwięzi. Czasy, w których pies przywiązany na krótkim łańcuchu był powszechnym zjawiskiem, powoli odchodzą w zapomnienie. Nie oznacza to jednak, że to już się nie dzieje. Takie przypadki trzeba zgłaszać!
- Udzielanie pierwszej pomocy - każde życie warte jest ratowania. Tu opisaliśmy -> szczegółowe zasady udzielania pierwszej pomocy zwierzętom dzikim i domowym.
- Szczepienie i zgłaszanie wszelkich chorób każdego zwierzęcia do weterynarza - opiekunowie zwierząt bywają nieodpowiedzialni i lekceważąco podchodzą do stanu ich zdrowia. Szczepienia umożliwiają im dłuższe życie, podobnie jak regularne kontrole u weterynarza. To nieprawda, że zwierzęta czują mniej i ze wszystkiego "się wyliżą". Ranny czy chory gryzoń też zasługuje na leczenie.
- Sterylizowanie i kastrowanie – zabiegi te w wielu miastach i gminach można wykonać bezpłatnie. Pozwalają zwalczać problem niekontrolowanego rozmnażania i bezdomności psów i kotów, a także zabijania szczeniąt i kociąt, co niestety nadal często się zdarza, zwłaszcza na polskich wsiach.
- Nie porzucaj! Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz opiekować się zwierzęciem, za które odpowiadasz, nie porzucaj go. Od tego są schroniska, żeby tam je oddawać. Nie należy też bać się oceny pracujących tam ludzi, zwykle nie zdają pytań, tylko zajmują się znalezieniem dla zwierzaka nowego domu.
- Wspieranie zwierząt miejskich - koty, ptaki czy jeże są częścią miejskiego ekosystemu. Można je odpowiednio dokarmiać, uchylać kotom piwniczne okna, budować dla nich domki ochronne na zimę.
- Dokarmianie dzikich zwierząt zgodnie z zaleceniami - niewłaściwe dokarmianie dzikich zwierząt może powodować, że przyzwyczają się do tego sposobu zdobywania pożywienia. Często przypominają o tym m.in władze Tatrzańskiego Parku Narodowego i apelują do turystów, by nie częstowali zwierząt czym popadnie. Dokarmiać można tylko wtedy, gdy Lasy Państwowe o to zaapelują. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć karmnik i dokarmiać zimą ptaki.
- Adopcja zamiast kupowania -schroniska i różne fundacje są pełne zwierząt szukających nowego domu. Warto to rozważyć, jeżeli rasa nie jest jedynym kryterium przy wyborze domowego zwierzaka. Samo kupowanie powinno mieć miejsce wyłącznie w sprawdzonych hodowlach, w których zwierzęta mają dobrą opiekę i godne warunki.
- Edukacja dzieci - im wcześniej dzieci będą uczone szacunku i empatii w stosunku do zwierząt, tym większe szanse, że krzywdy wobec nich będzie po prostu mniej. Warto też reagować w sytuacjach, w których to dorośli pozwalają dzieciom traktować żywe stworzenia jak zabawki.
- Omijanie cyrków, w których wykorzystywane są zwierzęta - tresura bardzo często jest brutalna, a sam występ bardzo stresujący dla zwierząt.
- Kupowanie kosmetyków i innych produktów, które nie były testowane na zwierzętach.
- Ograniczanie lub rezygnacja ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego - to opcja dla osób zdecydowanych na zmianę nawyków żywieniowych. Rośnie liczba wegetarian, wegan i osób, które świadomie ograniczają i wybierają dobrej jakości mięso, nabiał czy jajka od kur z wolnego wybiegu.
Obejrzyjcie Drodzy Czytelnicy fotorelację a zobaczycie jak uczniowie z naszej szkoły pomagają zwierzętom:
Akcja w toku także zaglądajcie tu co jakiś czas a zobaczycie nowe fotorelacje z jej działań.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły