MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI SERDECZNIE WITA I ZAPRASZA
Mały Samorząd tworzą uczniowie klas I- III Opiekunowie : Agnieszka Cytlau Emilia Sech.
Światowy Dzień Zdrowia
- 09.05.2024 17:01
- 7 kwietnia
Światowy Dzień Zdrowia 7 kwietnia
Światowy Dzień ZdrowiaJak definiujemy zdrowie?
Zdrowie według definicji Światowej Organizacji Zdrowia nie oznacza wyłącznie braku choroby lub niepełnosprawności. Zdrowiem nazywamy dobre samopoczucie zarówno w kontekście fizycznym, psychicznym, jak i społecznym. Wagę zdrowia, które dla każdego z nas jest wartością nadrzędną, doskonale obrazuje jeden z filozoficznych aforyzmów. Autor oszacował w nim, że dziewięć dziesiątych poczucia naszego szczęścia zależy właśnie od zdrowia! (A. Shopenhauer).
Prawo do zdrowia – co to oznacza?
Prawo do zdrowia zostało zapisane w wielu międzynarodowych traktatach i dokumentach, m.in. w Konstytucji World Health Organization oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Przestrzeganie tego prawa przez Państwo wiąże się m.in. z:
- obowiązkiem zapewnienia obywatelom dostępu do usług medycznych, ale także obowiązkiem wycofania z produkcji produktów, które mogą szkodzić zdrowiu;
- prowadzeniem kontroli nad produktami, które mogłyby potencjalnie zagrażać zdrowiu;
- zakazem stosowania używek dla osób poniżej 18 roku życia;
- kontrolą bezpieczeństwa stanowisk pracy;
- podejmowaniem działań zmniejszających wpływ zanieczyszczeń środowiska na życie człowieka itp.
Prawo do ochrony zdrowia w Polsce – jak jest realizowane?
W Polsce prawo do ochrony zdrowia zapisane jest w artykule 68 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Zapis gwarantuje prawo do ochrony zdrowia każdemu obywatelowi, niezależnie od sytuacji materialnej. Szczególnej opiece zdrowotnej podlegają dzieci, kobiety ciężarne oraz osoby starsze. Ponadto troska o zdrowie obywatela polega na zwalczaniu chorób epidemicznych i zapobieganiu negatywnym skutkom zmian w środowisku oraz promowaniu aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.
Usługi medyczne i profilaktyka zdrowotna – czy mamy do niej dostęp?
Dostępność do lekarza pierwszego kontaktu, lekarza rodzinnego, opieki pielęgniarki jest dobra, a czas oczekiwania na wizytę jest stosunkowo krótki. Nieco gorzej wypada dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej (kardiolodzy, endokrynolodzy, itp.). I tutaj z pomocą przychodzą programy profilaktyczne, które mają na celu edukację pacjenta zdrowego oraz wykonywanie badań u osób, które nie wykazuje objawów chorobowych, a wczesna interwencja daje szansę na wychwycenie choroby na wczesnym etapie zaawansowania.
Aktualnie dostępne programy profilaktyczne, które umożliwiają diagnostykę niektórych zaburzeń to:
- Profilaktyka 40+
- Profilaktyka raka piersi
- Kolonoskopia – badanie, które ratuje życie
- Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP)
- Profilaktyka raka szyjki macicy
- Leczenie e-uzależnień u dzieci – pilotaż
- Badanie stóp dzieci i młodzieży – program pilotażowy
- Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK)
- Program profilaktyki gruźlicy
- Program badań prenatalnych
Programy profilaktyczne dedykowane są konkretnej grupie osób, narażonej w danym momencie życia na konkretne zaburzenie i co najważniejsze, są nieodpłatne dla osoby z nich korzystających. Badań profilaktycznych w żadnym wypadku nie należy unikać, ponieważ profilaktyka bardzo często ratuje zdrowie, a nawet życie.
Światowy Dzień Zdrowia w Diagnostyce
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia mają za zadanie skupiać uwagę na dostępie do usług medycznych, programów profilaktycznych, ale także do odgórnych działań podejmowanych w celu ochrony zdrowia człowieka. Przyłączając się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia, sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA przygotowała w promocyjnej cenie pakiety badań, za pomocą których, skontrolujesz i zadbasz o swoje zdrowie lub Twoich najbliższych.
Dbając o zdrowi naszych uczniów w tym roku zaproponowaliśmy wiosenny, galaretkowy kiermasz ale UWAGA!!! Nie ze zwykłych galaretek a takich z soku z owoców.
Wasz Samorząd Uczniowski Klas 1 - 3 i oddziału przedszkolnego.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły