•  MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI SERDECZNIE WITA I ZAPRASZA

      •  

        Mały Samorząd tworzą uczniowie klas I- III
        Opiekunowie :
        Andżelika Jończyk
        Edyta Grabusińska

         

    • Dzień Piekarza
      • Dzień Piekarza

      • 16.03.2023 12:36
      • Dzień Piekarza
      • Dzień Piekarza obchodzimy 15 marca a czy wiecie dlaczego?

        Nie wszyscy wiedzą. Otóż dlatego, że w tym dniu przypada wspomnienie ich patrona – św. Klemensa.

        Kim był św. Klemens?

        Klemens Maria Hofbauer - urodził się w Tasovicach na Morawach. Od najmłodszych lat zafascynowany wszystkim, co związane z wypiekami. Pracował jako czeladnik piekarski w rodzinnym mieście – w 1770 roku zaczął pracę w przyklasztornej piekarni w Klosterbrück. Na skutek wojen i toczących się przez Europę chorób do zakonu przybywały niezliczone ilości biednych, głodnych i skrzywdzonych. Piekarz nikomu nie odmawiał pomocy. Potem pojechał do Włoch, został biskupem, a następnie uczył łaciny. Został redemptorystą, a na szczególną uwagę zasługuje jego pobyt w Polsce (aż 21 lat), w trakcie którego podejmował się pracy duszpasterskiej. Do końca pozostawał wierny swojej największej pasji – wypiekaniu chleba - czytamy w serwisie Akademia Mistrza.

        15 marca obchodzimy święto piekarzy i cukierników. Z owoców ich pracy korzystamy praktycznie każdego dnia, ponieważ chleb to produkt pierwszej potrzeby. Z wyrobami cukierniczymi jest inaczej. To przyjemność, chwila relaksu, ale i bez tych produktów trudno wyobrazić sobie nasze codziennie życie. Patronem piekarzy i cukierników jest św. Klemens, czyli Klemens Maria Hofbauer (1751 – 1820 r.). Był to duchowny czesko – austriacki, który poświęcił się pracy charytatywnej i pedagogicznej. Bywały w jego życiu okresy, kiedy pracował w piekarni, stąd też wybrano go na patrona piekarzy i cukierników.

        Cierpliwość – podstawowa cecha piekarza

        Wypiek chleba, tego podstawowego produktu w naszym menu, jest skomplikowany. Od piekarzy wymaga się nie tylko wiedzy na temat mąki, procesu przygotowaniu wypieku, ale także siły fizycznej. Chleb rzemieślniczy różni się od wypieku chleba na skalę przemysłową. Powstające aktualnie piekarnie rzemieślnicze przywracają powoli zainteresowanie wypiekiem chleba, a sam zawód piekarza zyskuje na szacunku, choć i wśród piekarni sieciowych nie brakuje mistrzów, którym na sercu leży jakość wypieku. Mówi się, że cechą dobrego piekarza musi być cierpliwość. Samo zrobienie zakwasu i dopilnowanie go zabiera kilka dni. Niektórzy piekarze, choć to rzadkość, pieką chleb w piecach opalanych drewnem, bo – jak twierdzą – ciepło emitowane z drewna jest jednorodne, wolniej i delikatniej wnika w pieczony chleb. Ma to wpływ, na jakość wypieku. Podobnie ma się rzecz z doborem mąki. Im mniej zmodyfikowana, tym pieczywo zdrowsze i smaczniejsze.

        Kreatywność piekarska

        Piekarze nie mają takiego pola do popisu jak cukiernicy, bo ich produkt jest mniej efektowny od produktów cukierniczych. Niemniej i oni potrafią zaskoczyć, stając w szranki do rywalizacji na przykład na najdroższy chleb świata, do którego dodali jadalne kawałki złota, srebra, nasiona chia, komosy ryżowej i orkiszu. Niektórzy piekarze starają się, by przywrócić stare receptury na chleby, czy drobne wypieki jak ma to miejsce w przypadku ponownego wypieku, liczącego ok. 700 lat chleba prądnickiego bądź bajgli. Te ostatnie kojarzymy ze Stanami Zjednoczonymi, ale okazało się, że pochodzą z Polski — dokładnie z krakowskiego Kazimierza. Możemy także kupić chleby z czekoladą albo z kandyzowanym imbirem. Kreatywność piekarzy, wbrew pozorom, jest duża.

        Cukiernicy

        Cukiernicy mają większe pole do popisu. Kremy, tekstury, zdobienia to materiał, w którym można wykazać się pomysłowością. Dziś obok tradycyjnych wypieków, które są egzaminem w sztuce cukierniczej, wypieka się i przygotowuje kunsztowne monoporcje zaskakujące nieraz precyzją i dokładnością w oddaniu szczegółów. Wszystkim rzemieślnikom: i piekarzom i cukiernikom życzymy z okazji ich święta wszystkiego dobrego. By w swoje wyroby wkładali całe serce i całą swoją wiedzę.

        W tym dniu, wyjątkowo w świetlicy szkolnej odbył się profesjonalny pokaz pieczenia bułek i chleba. Dzieci zapoznały się ze specyfiką zawodu piekarza oraz procedurą wyrobów piekarniczych.

         

                                    

         

        Dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy do kolejnych działań Małego Samorządu Uczniowskiego.

        Andżelika Jończyk i Edyta Grabusińska

      • Wróć do listy artykułów