• Śladami historii i muzyki

• 03.06.2024 10:24
      •      Uczniowie klasy 3a z wychowawczynią Elżbietą Tyszkiewicz odkrywali fragment historii naszego miasta Słupska. Przewodnikiem był p. Janusz Dudziński, nauczyciel informatyki.
      • Poznaliśmy historię Kościoła św. Jacka, w którym podziwialiśmy barokowe organy piszczałkowe, jedne z najstarszych w Polsce. Uczniowie mieli okazję nie tylko wysłuchać mini koncertu organowego, który zaprezentował p. Janusz, ale również poznali ich budowę - porównywali wielkość i brzmienie piszczałek od największych do najmniejszych. Warto zaznaczyć, że p. Janusz organy zna bardzo dobrze, bowiem osobiście w 2002r. je zrekonstruował.

Momentem z z lekkim dreszczykiem okazało się zwiedzanie krypty, w której znajdują się sarkofagi księżnej Anny de Croy i jej syna Ernesta Bogusława von de Croy.

W Parku Waldorffa , w bezpośrednim sąsiedztwie Nowego teatru i Filharmonii Sinfonia Baltica zakończyliśmy naszą muzyczną trasę. Jednym z podzianych pomników muzycznych była Klawiatura Gwiazd- nawiązujący do fortepianowej klawiatury. Na każdym klawiszu umieszczono nazwiska wybitnych polskich wirtuozów fortepianu.Na chwilę zatrzymaliśmy się przy pomniku - ławeczce Jerzego Waldorfa, pomysłodawcy i propagatora słupskiego Festiwalu Pianistyki Polskiej i towarzyszącego mu, nieodłącznego Puzona, psa jamnika. Zatrzymaliśmy się przy pomniku Karola Szymanowskiego.

Odkrywanie tajemnic przeszłości i muzycznych atrakcji Słupska, to atrakcyjny sposób na edukację.

Elżbieta Tyszkiewicz