•  MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI SERDECZNIE WITA I ZAPRASZA

      •  

        Mały Samorząd tworzą uczniowie klas I- III
        Opiekunowie :
        Andżelika Jończyk
        Edyta Grabusińska

         

    • Dzień Naleśnika
      • Dzień Naleśnika

      • 15.02.2023 20:18
      • W roku 2023 Dzień Naleśnika przypada na 2 lutego (czwartek) Proste danie, które można zjeść na śniadanie, obiad i kolacje to oczywiście naleśniki. Ich uniwersalizm idzie jeszcze dalej, bo da się je przyrządzić na słono oraz na słodko. 
      • Dzień Naleśnika – kiedy obchodzimy to święto?

        Naleśniki można jadać na śniadanie, obiad i kolację. Są proste w przygotowaniu i zależnie od dodatków dzięki nim stworzymy danie na słodko lub na słono. Cienkie smażone placki przypadną więc do gustu każdemu. Warto je zrobić 2 lutego, bo właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Naleśnika. Skąd wzięło się to święto i jak je celebrować?Dzień Naleśnika – kiedy obchodzimy to święto?

        Historia naleśnika

        Naleśniki należą do najbardziej popularnych dań ze względu na łatwość ich przygotowania i wiele możliwości przyrządzenia – przypadną więc do gustu zarówno miłośnikom słodkości, jak i osobom lubiącym wytrawne potrawy. Aby je wykonać potrzebne są tylko jajka, mąka i mleko. Cienkie placuszki znane były prawdopodobnie już w starożytnej Grecji, a każda przejmująca je kultura modyfikowała nieco recepturę. Pierwszy zachowany przepis na crespes – danie przypominające współczesne naleśniki – pochodzi z francuskiej książki kucharskiej z 1540 roku. Według niego placki należało smażyć na klarowanym maśle, a ciasto przygotowywano z mąki, białego wina i białek. Mleko zastąpiło wino w naleśnikach dopiero w XIX wieku. W tym samym okresie danie stało się bardziej popularne i zaczęło przypominać współczesne placki, a przepisy na nie pojawiły się w wielu książkach kucharskich – zarówno na te w wersji słodkiej, jak i na słono. Dziś przyrządzamy je na różne sposoby – można do nich dodać słodki ser i rodzynki, Nutellę, ulubiony dżem lub owoce, bądź szpinak, mięso czy kapustę z grzybami. Baza, czyli samo ciasto, powstaje jednak z tych samych składników, a więc mleka, mąki i jajek. Aby naleśniki były delikatniejsze, można dodać nieco wody gazowanej. Tak przygotowane ciasto rozlewamy na dobrze rozgrzanej i natłuszczonej patelni, a po chwili odwracamy na drugą stronę. Z tym daniem poradzą więc sobie na pewno nawet początkujący kucharze.

        Święto to okazało się okazją do pysznego posiłku w ciągu dnia. Zaangażowanie rodziców i uczniów oraz smakoszy tej potrawy było w zatrważającej ilości. Wszystkim serdecznie dziękujemy za współpracę i zachęcamy do obejrzenia prezentacji z tego dnia, umieszczonej poniżej.

        Dzien_Nalesnika.pptx

        Pozdrawiamy

        Wasz Mały Samorząd Uczniowski

      • Wróć do listy artykułów