•  MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI SERDECZNIE WITA I ZAPRASZA

      •  

        Mały Samorząd tworzą uczniowie klas I- III
        Opiekunowie :
        Andżelika Jończyk
        Edyta Grabusińska

         

    • Dzień Królika
      • Dzień Królika

      • 15.02.2023 19:35
      • Dzień Królika - obchody tego dnia postanowiliśmy świętować promując jego zdrowy przysmak,
        czyli marchewki.
        Cały dzień był marchewkowy.
        Sami zobaczcie!!!
        Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
      • W 2022 roku obchody Międzynarodowego Dnia Królika przypadły na 24 września (sobota).

        Międzynarodowy Dzień Królika to międzynarodowy dzień, który promuje ochronę i opiekę nad królikami domowymi i dzikimi. Międzynarodowy Dzień Królika obchodzony jest w czwartą sobotę września.

        Podczas Międzynarodowego Dnia Królika należy zwrócić uwagę na wiele sposobów, w jakie króliki wnoszą radość do naszego życia. W przeciwieństwie do różnych sposobów, w jakie są maltretowane: polowanie, intensywna hodowla, zabijanie dla pożywienia, eksperymenty medyczne, testowanie produktów kosmetycznych, hodowla futer i zaniedbanie (nierzadko są trzymane w domach w zaniedbanych warunkach).

        Wszystkie króliki są cenne jako osobniki, niezależnie od czystości rasy, temperamentu, stanu zdrowia czy relacji z ludźmi. Króliki domowe są zwierzętami towarzyszącymi i należy im zagwarantować co najmniej takie same prawa osobiste, poziom opieki i możliwości długowieczności, jakie są oferowane psom i kotom żyjącym między ludźmi.

        Pierwszy Międzynarodowy Dzień Królika odbył się w czwartą sobotę września 1998 r. Uważa się, że Międzynarodowy Dzień Królika został ustanowiony po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Stamtąd rozprzestrzenił się na Australię, a następnie na resztę świata.

        Króliki pochodziły z Europy i Afryki, ale obecnie można je znaleźć na całym świecie. Dzikie króliki żyją w dużych grupach zwanych koloniami. Chociaż dość płodne, niektóre gatunki są zagrożone, w tym królik rzeczny z RPA. Żadna z 10 subpopulacji nie ma więcej niż 50 królików. Na całym świecie istnieje ponad 30 gatunków królików. American Rabbit Breeders Association (ARBA) uznaje 49 ras królików. Wiele osób trzyma króliki jako zwierzęta domowe. Króliki są dobre jako zwierzęta domowe z kilku powodów. Są ciche, łatwe do trenowania, potrzebują niewiele miejsca i dobrze przywiązują się do właścicieli.

        Z okazji Międzynarodowego Dnia Królika różne instytucje organizują szereg wydarzeń podnoszących świadomość dotyczącą dobrostanu królików. Jest to również okazja do propagowania zrowego odżywiania, gdyż przysmak królika to jedna z najzdrowszych przekąsek. 

        Zwróćmy uwagę na marchewkę i jej wartości odżywcze!

        Marchew to nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe warzywo, które ze względu na swoje dobroczynne właściwości zdrowotne powinno często pojawiać się w naszym jadłospisie. Marchewka zawiera bowiem mnóstwo cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Co warto wiedzieć o marchwi? W jaki sposób jedzenie marchewki wspomaga nasz organizm?

        Jakie witaminy ma marchew?

        Już starożytni medycy zdawali sobie sprawę z bogactwa i obfitości cennych składników odżywczych zawartych w marchwi. Jakie korzystne substancje zawiera marchewka?

        Marchew to przede wszystkim źródło karotenoidów - przeciwutleniaczy, będących jednocześnie barwnikami nadającymi marchewce jej charakterystyczny pomarańczowy kolor. W marchwi znaleźć można kilka rodzajów karotenoidów:, takich jak luteina, zeaksantyna, likopenalfa-karoten oraz beta-karoten, czyli prowitamina A. Szczególnie cenny okazuje się ten ostatni. W ludzkim organizmie prowitamina A przekształcana jest bowiem w witaminę A, która reguluje wiele kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu procesów, odpowiadając m.in. za dobry wzrok.

        Marchew obfituje też w inne przeciwutleniacze, m.in. flawonoidy (kemferol, luteolina, kwercetyna i inne) oraz związki fenolowe, jak kwas chlorogenowy hydroksycynamonowy, kwas ferulowy, kwas p-kumarynowy, kwas p-hydroksybenzoesowy czy kwas kawowy. W dużym stopniu to właśnie one sprawiają, że marchewka wykazuje silne działanie przeciwwolnorodnikowe.

        Oprócz przeciwutleniaczy marchew zawiera też mnóstwo witamin:

        1. Witamina C - 5,9 mg
        2. Tiamina - 0,066 mg
        3. Ryboflawina - 0,058 mg
        4. Niacyna - 0,983 mg
        5. Witamina B6 - 0,138 mg
        6. Kwas foliowy - 19 μg
        7. Witamina E - 0,66 mg
        8. Witamina K - 13.2 mg

         

        oraz minerałów:

        1. Wapń - 33 mg
        2. Żelazo - 0,30 mg
        3. Magnez - 12 mg
        4. Fosfor - 35 mg
        5. Potas - 320 mg
        6. Sód - 69 mg
        7. Cynk - 0,24 mg

         

        Warto wiedzieć, że marchew stanowi również źródło rzadko występującego pierwiastka śladowego – molibdenu. Jest on istotny w regulacji przemian metabolicznych w organizmie.

        1. Olej z nasion marchwi EKO dostępny jest na Medonet Market w butelkach po 250 ml.

          Marchewka – wartość energetyczna

          Po marchew śmiało mogą sięgać osoby będące na diecie odchudzającej. Ze względu na niską kaloryczność (27 kcal w 100 g surowej marchewki) i wysoką zawartość błonnika (3,6 g/100 g) marchew zdecydowanie sprzyja utracie kilogramów.

          100 g surowej marchewki zawiera:

        2. 27 kcal;
        3. węglowodany – 8,7 g;
        4. białko – 1,0 g;
        5. tłuszcze – 0,2 g;
        6. błonnik pokarmowy – 3,6 g.
        7. WAŻNE

         

        Surowa marchewka odznacza się niskim indeksem glikemicznym (IG 30). Poddana obróbce termicznej zmienia jednak swoje właściwości: marchew gotowana może mieć tę wartość nawet trzykrotnie wyższą. Z tego powodu osoby zmagające się z cukrzycą typu 2 powinny sięgać po marchew wyłącznie w postaci surowej.

        Regularne jedzenie marchewki może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Marchew, ze względu na zawartość licznych cennych substancji, wpływa pozytywnie na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. W czym mogą one pomóc?

        Jeśli jesteście bardziej zainteresowani odpowiedzią na wyżej zawarte pytanie to odwołujemy Was do strony  Marchew - smaczna i pełna witamin. Co warto o niej wiedzieć? (medonet.pl). Tam poszerzycie Drodzy Czytelnicy wiedzę na temat marchwi i jej dobroczynnych wartości.

        Teraz zapraszamy do fotorelacji z dnia!

      • Wróć do listy artykułów