• Godziny pracy biblioteki

dr Łukasz Bilski

• Obrzędy i tradycje andrzejkowe

• 30.11.2022 09:20
          • "Dziś cień wosku Ci ukaże, co Ci życie niesie w darze"
            "Noc Andrzeja Świętego przyniesie narzeczonego"
          • Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki kojarzą nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Dawne tradycje andrzejkowe znane są również dzisiaj. Jednak nie traktujemy ich już tak poważnie jak dawniej. Podczas andrzejkowego wieczoru wróżą sobie wszyscy - dorośli, dzieci, dziewczęta oraz chłopcy. Kiedyś mieli oni swój własny wieczór wróżb w wigilię świętej Katarzyny.

Zgodnie z tradycją w naszej bibliotece obchodziliśmy Dzień Andrzejek. Tego dnia odwiedziła nas klasa 2 b. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny "Karolek i Andrzejki", poznali historię, obrzędy i tradycje andrzejkowe oraz najbardziej znane z tradycji wróżby. Na zakonczenie spotkania wypełnili tematyczne kolorowanki, które mają ogromny wpływ na ćwiczenie sprawności manualnej oraz rozwijanie motoryki małej (sprawności dłoni i palców).