• Godziny pracy biblioteki

Bibliotekarze:

mgr Sylwia Modzelewska

dr Łukasz Bilski

• Zabierz książkę na wakacje!

• 07.06.2024 08:31
        • Powiedział mi kiedyś mój tata i miał , jak się zdaje rację, że największym wynalazcą Wszechświata był ten, co wynalazł wakacje”

Ludwik Jerzy Kern

• Jak to właściwie jest z tymi wakacjami? Kto je wymyślił, czy w każdym kraju są w tym samym czasie i skąd wzięło się w ogóle słowo „wakacje”?

Wakacje są ważnym okresem w życiu każdego ucznia. W Polsce wprowadzono je już w XIX wieku ( 1927r.), od tamtej pory stały się nieodłączną częścią roku szkolnego. To czas, kiedy dzieci i młodzież mogą odpocząć od nauki, cieszyć się wolnym czasem i rozwijać swoje zainteresowania. Obecnie wakacje trwają zazwyczaj od czerwca do września, z przerwą na wakacje zimowe.

Czy faktycznie nasze wakacje są długie?

Wakacje krótsze niż my wprowadziło 12 europejskich państw – Austria, Belgia, Francja, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Anglia, Niemcy, Lichtenstein, Dania. Najkrótsze wakacje trwają 6 tygodni : Niemcy, Holandia, Szkocja, ale za to tam uczniowie mają kilka przerw w nauce w roku szkolnym.

Polskie wakacje możemy porównać do czeskich, słowackich, szwedzkich i finlandzkich. Dłuższą przerwą mogą cieszyć się uczniowie 10 państw :Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Grecji, Islandii, Włoch, Malty, Rumunii i Turcji.

Wakacje to czas wypoczynku, relaksu, dobrej zabawy na świeżym powietrzu, pysznych lodów i gofrów, ale i tak czasami nie wiemy co zrobić z wolnym czasem. Koleżanki i koledzy wyjechali, pogoda nie sprzyja wyjazdom nad morze , a w telewizji same powtórki. Może warto wtedy sięgnąć po książkę?

Książki pozwolą Wam zrelaksować się w sposób mądry i wartościowy, który łączy przyjemne z pożytecznym. Przekonacie się, że czas spędzony z dobrą książką jest najprzyjemniejszy, dostarcza niezapomnianych przeżyć i wrażeń!

Zapraszamy na wystawę przygotowaną przez bibliotekę kl. I-III , gdzie możecie zapoznać się z ciekawymi tytułami książek wakacyjnych.

Wasi Bibliotekarze