•  MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI SERDECZNIE WITA I ZAPRASZA

• 7 kwietnia
        Światowy Dzień Zdrowia

Jak definiujemy zdrowie?

Zdrowie według definicji Światowej Organizacji Zdrowia nie oznacza wyłącznie braku choroby lub niepełnosprawności. Zdrowiem nazywamy dobre samopoczucie zarówno w kontekście fizycznym, psychicznym, jak i społecznym. Wagę zdrowia, które dla każdego z nas jest wartością nadrzędną, doskonale obrazuje jeden z filozoficznych aforyzmów. Autor oszacował w nim, że dziewięć dziesiątych poczucia naszego szczęścia zależy właśnie od zdrowia! (A. Shopenhauer).

Prawo do zdrowia – co to oznacza?

Prawo do zdrowia zostało zapisane w wielu międzynarodowych traktatach i dokumentach, m.in. w Konstytucji World Health Organization oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Przestrzeganie tego prawa przez Państwo wiąże się m.in. z:

• obowiązkiem zapewnienia obywatelom dostępu do usług medycznych, ale także obowiązkiem wycofania z produkcji produktów, które mogą szkodzić zdrowiu;
        • prowadzeniem kontroli nad produktami, które mogłyby potencjalnie zagrażać zdrowiu;
        • zakazem stosowania używek dla osób poniżej 18 roku życia;
        • kontrolą bezpieczeństwa stanowisk pracy;
        • podejmowaniem działań zmniejszających wpływ zanieczyszczeń środowiska na życie człowieka itp.

Prawo do ochrony zdrowia w Polsce – jak jest realizowane?

W Polsce prawo do ochrony zdrowia zapisane jest w artykule 68 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Zapis gwarantuje prawo do ochrony zdrowia każdemu obywatelowi, niezależnie od sytuacji materialnej. Szczególnej opiece zdrowotnej podlegają dzieci, kobiety ciężarne oraz osoby starsze. Ponadto troska o zdrowie obywatela polega na zwalczaniu chorób epidemicznych i zapobieganiu negatywnym skutkom zmian w środowisku oraz promowaniu aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

Usługi medyczne i profilaktyka zdrowotna – czy mamy do niej dostęp?

Dostępność do lekarza pierwszego kontaktu, lekarza rodzinnego, opieki pielęgniarki jest dobra, a czas oczekiwania na wizytę jest stosunkowo krótki. Nieco gorzej wypada dostęp do specjalistycznej opieki zdrowotnej (kardiolodzy, endokrynolodzy, itp.). I tutaj z pomocą przychodzą programy profilaktyczne, które mają na celu edukację pacjenta zdrowego oraz wykonywanie badań u osób, które nie wykazuje objawów chorobowych, a wczesna interwencja daje szansę na wychwycenie choroby na wczesnym etapie zaawansowania.

Aktualnie dostępne programy profilaktyczne, które umożliwiają diagnostykę niektórych zaburzeń to:

Programy profilaktyczne dedykowane są konkretnej grupie osób, narażonej w danym momencie życia na konkretne zaburzenie i co najważniejsze, są nieodpłatne dla osoby z nich korzystających. Badań profilaktycznych w żadnym wypadku nie należy unikać, ponieważ profilaktyka bardzo często ratuje zdrowie, a nawet życie.

Światowy Dzień Zdrowia w Diagnostyce

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia mają za zadanie skupiać uwagę na dostępie do usług medycznych, programów profilaktycznych, ale także do odgórnych działań podejmowanych w celu ochrony zdrowia człowieka. Przyłączając się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia, sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA przygotowała w promocyjnej cenie pakiety badań, za pomocą których, skontrolujesz i zadbasz o swoje zdrowie lub Twoich najbliższych.

Dbając o zdrowi naszych uczniów w tym roku zaproponowaliśmy wiosenny, galaretkowy kiermasz ale UWAGA!!! Nie ze zwykłych galaretek a takich z soku z owoców.

Wasz Samorząd Uczniowski Klas 1 - 3 i oddziału przedszkolnego.