• Informacja dla rodziców przybywających z Ukrainy zainteresowanych edukacją przedszkolną i szkolną w publicznych jednostkach oświatowych Miasta Słupska

• 03.03.2022 07:10
        • W celu zapisania dziecka do przedszkola lub szkoły należy zwrócić się do Urzędu Miejskiego w Słupsku, Wydział Edukacji, pokój 200 i 205, tel. 59 84 88 322 – celem wskazania szkoły dysponującej miejscami. Podjęte zostaną starania, aby dzieci lub uczniowie zostali skierowani do szkół w pobliżu miejsca, w którym zatrzymała się rodzina.
        • Dzieci z Ukrainy zostaną objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną organizowaną w szkole; udzielać jej będą w szczególności psycholodzy i pedagodzy, a także terapeuci pedagogiczni. Na pomoc psychologiczno-pedagogiczną mogą także liczyć rodzice uczniów.
        • Dzieci nie posługujący się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach języka polskiego oraz dodatkowych zajęciach wyrównawczych; będą także miały wsparcie osoby władającej językiem ukraińskim.
        • Ustalenie klasy (roku nauki) następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.
      • • Для зарахування дитини до садка чи школи звертайтеся до мерії м.Слупськa, Bідділу Oсвіти, оф. 200 та 205, тел. 59 84 88 322 – щоб вказати школу з вільними місцями. Буде докладено зусиль для розміщення дітей або учнів у школах поблизу місця проживання сім’ї.

• Діти з України отримають у школі психолого-педагогічну допомогу; її забезпечуватимуть, зокрема, психологи та вихователі, а також педагогічні терапевти. Батьки вихованців також можуть розраховувати на психолого-педагогічну допомогу.

• Діти з України, які не володіють польською мовою в такій мірі, щоб отримувати повноцінні знання в шкільному закладі, можуть відвідувати додаткові уроки на курсах вивчення польської мови; також вони будуть забезпечені допомогою людини, яка розмовляє українською.

• Визначення класу (року навчання) вирішується на підставі виданих за кордоном шкільних документів, а за їх відсутності - по декларації від батьків про загальну кількість років навчання за кордоном. Переклад документів на польську мову не потрібно робити присяжним перекладачем.