•  MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI SERDECZNIE WITA I ZAPRASZA

• 06.12.2023 19:47
        6 grudnia

6 grudnia 2023 rok

Mikołajki – zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja obchodzonego 6 grudnia w katolicyzmie i prawosławiu, ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. Do XIX wieku był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono święto, jest to już tylko tzw. wspomnienie dowolne. Od średniowiecza w wigilię tego dnia święty Mikołaj (a właściwie osoba przebrana za niego) przynosił dzieciom prezenty. Współcześnie w Polsce nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim słodycze. W XIX i XX wieku obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj został przekształcony w baśniową postać rozdającą prezenty w Boże Narodzenie, wykorzystywaną w kulturze masowej.

Mikołaj odwiedził również naszą szkołę. Uczniowie obchodzili ten dzień oglądając filmy o Św. Mikołaju, robili prace plastyczno - techniczne, karty pracy, łamigłówki, śpiewali piosenki o Mikołaju i dla niego, recytowali wiersze i robili sobie z Mikołajem zdjęcia przy specjalnie stworzonej przez Samorząd Uczniowski Klas 1 - 3 fotobudce. Radości i emocji było co nie miara.

Zapraszamy do fotorelacji poniżej z tego pięknego dnia.

Dziękuję wszystkim za te szczególne chwile a Mikołajowi mówimy do zobaczenia w przyszłym roku.

Klas 1 - e