• Sam w domu - bezpieczne zabawy dzieci pod nieobecność rodziców

• 27.03.2022 09:52
      • Kiedy w domu sam zostajesz
        Zapamiętaj rady te:
        Obcym drzwi nie otwieraj, Ogniem nigdy nie baw się! Ostry nóż to nie zabawka,
        W gniazdku płynie groźny prąd. Palców nigdy tam nie wtykaj,
        To jest bardzo duży błąd! Leki, choć są kolorowe, To zaszkodzić mogą Ci. Chemikalia są niezdrowe, Nie połykaj nigdy ich!
        Bezpieczeństwo to podstawa
        Wtedy lepsza jest zabawa!
        Gdy bezpiecznie bawisz się, Twoi rodzice cieszą się.
        • Pamiętajmy, że dziecko do 10. roku życia powinno przebywać pod opieką osoby dorosłej. Jeżeli zdarzy się, że będzie musiało pozostać w domu samo, nie powinno otwierać nikomu drzwi oraz powinno stosować zasadę ograniczonego zaufania do osósb wyglądających przyjaźnie ( np. lekarz, starsza pani) oraz do osób podająch się za krewnych lub znajomych rodziców.
        • Dzieci nie mogą samodzielnie używać przedmiotów, które mogą być niebepieczne, tj. kuchenka, żelazko czy nóż, a także przyjmować jakichkolwiek lekarstw.
        • Warto uświadomić dziecku możliwe konsekewncje poszczególnych zachowań oraz odpowiednio przechowywać potencjalnie niebezpieczne przedmioty.
        • Należy przypominać dziecku o zasadach wzywania odpowiednich służb oraz udzielania pierwszej pomocy. Warto powiesić kartkę z numerami alarmowymi w widocznym miejscu. Najlepiej na wysokości wzroku dziecka, tak aby miało do nich łatwy dostęp.

Monika Sokołowska